Po zateplení vznikajú v interiéri plesne. Je to mýtus alebo pravda?
Samozrejme, že je to mýtus a dokonca je kráľom všetkých mýtov o zatepľovaní.
Plesne sú nebezpečné mikroorganizmy, priamo ohrozujúce naše zdravie a život človeka, ich prítomnosť v dome či byte je teda skutočne nanajvýš nežiaduca.
K svojmu životu potrebujú vlhko a pokoj – to znamená, že v interiéri nachádzajú svoj priestor na zavlhnutých miestach s obmedzeným prúdením vzduchu – najčastejšie v kútoch alebo za masívnymi kusmi nábytku. Pokiaľ chceme vyriešiť problém plesní v interiéri, musíme poznať ich príčinu.
A príčina je celkom jednoduchá – nezateplené steny! Že ako je to možné? Nuž takto:
Nezateplená stena má nízky tepelný odpor, t.j. v zime sa veľmi ochladzuje – jej vnútorný povrch je veľmi studený.
Kritické sú miesta so zníženým prúdením vzduchu ako už spomínané kúty, miesta za nábytkom alebo miesta, kde je už i tak nízka tepelnoizolačná schopnosť steny ešte oslabená tepelnými mostami (železobetónové preklady, vence a pod. )
Na týchto miestach je teplota vnútorného povrchu steny nižšia o 2-3 ˚C oproti miestam na rovných nekrytých povrchoch!
Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania! Rezervuj si konzultáciu
Na miestach kde teplota povrchu poklesne pod kritickú hodnotu tzv. teploty rosného bodu (cca 12 ˚C v závislosti od konkrétnej teploty a vlhkosti vnútorného vzduchu), dochádza k povrchovej kondenzácii, tj.
Vodná para zo vzduchu sa na studenom povrchu steny zráža a mení sa na kvapalinu.
Studený, vlhký povrch steny na miestach, kde je minimálne prúdenie vzduchu sa potom stáva ideálnym miestom pre život plesní a iných zdraviu nebezpečných mikroorganizmov.
Po zateplení sa už netvoria plesne!
Dnes už máme aj vlastnú skúsenosť a tvrdenie, že po zateplení vznikajú v interiéri plesne je minulosťou. Väčšina obnovených a zateplených bytových domov sa presvedčilo o opaku.
(Zdroj: Text – Redmills, Foto – archív)