Návrat k tradíciám – pes a mačka v byte
Návrat k tradíciám – pes a mačka v byte

Návrat k tradíciám – pes a mačka v byte

V posledných rokoch narástol počet domácností, kde sa zviera stalo novým členom rodiny. V bytoch s nami žijú rôzne zvieratá, ale najčastejšou voľbou je pes a mačka. Tým, ktorí už psa alebo mačku v domácnosti majú, nie je potrebné nič vysvetľovať.

Vedia, že život so zvieraťom prináša veľa krásnych a nezabudnuteľných okamihov, ale poznajú aj druhú stranu mince. Aj tu totiž platí pravidlo, že ak chcem niečo dostávať, musím aj niečo dávať.

Tieto riadky sú určené tým, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou zaobstarať si domáceho maznáčika. Poďme teda pekne po poriadku. Kým sa definitívne rozhodnete, aké zviera a ktoré plemeno si privediete domov, zvážte nasledovné:

1/ Pes alebo mačka

Najstručnejším vystihnutím rozdielu medzi povahou psa a mačky je známa pravda, že človek si privlastňuje psa, ale mačka si privlastňuje človeka. Pes sa s vami bude hrať a maznať zakaždým, keď vy prejavíte záujem, ale s mačkou sa dá hrať a maznať len vtedy, keď chce ona.

Chov psa je časovo náročnejší, oproti mačke si vyžaduje dlhší výcvik a pravidelné venčenie. Máte vo svojom blízkom okolí dostatočný priestor na venčenie psa?

Mačka je menej náročná na vašu spoločnosť, vydrží dlhšie sama a nevyžaduje pravidelné venčenie (aj keď je to v móde), stačí jej vlastný záchodík v byte. Faktom však je, že aj mačka – ak má byť dobrým spoločníkom – potrebuje základnú výchovu.

2/ Výber vhodného plemena

Vyhľadajte si všetky potrebné informácie alebo si nechajte poradiť od skúsených chovateľov a predajcov v chovateľských potrebách, ktoré plemeno je pre vás najvhodnejšie. Zohľadniť treba skladbu členov vašej rodiny, ich zdravotný stav, ako aj váš zaužívaný denný režim.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

S názorom, že veľké plemená psov nepatria do bytu, nemožno súhlasiť. Veľký pes nepotrebuje veľký priestor, ale veľa pohybu. Samozrejme, aj malý pes je pes a potrebuje pravidelné venčenie, v porovnaní s veľkým psom mu však stačí menšie priestranstvo.

3/ Miesto v byte

Vopred si rozmyslite, ktoré miesto v byte bude patriť zvieraťu. Tak, aby neprekážalo, cítilo sa bezpečne, malo dostatok pokoja, ale malo s vami vizuálny kontakt.

Dnes je už v chovateľských obchodoch možnosť výberu zo širokého sortimentu ležovísk a domčekov pre zvieratá tak, aby bolo nielen praktické, ale tvorilo aj estetický doplnok konkrétneho interiéru.

Pri výbere miesta pre zviera platí, že by nemalo byť na priamom slnečnom svetle ani v prievane.

4/ Prispôsobenie interiéru

– Plávajúca podlaha nie je pre zvieratá práve najvhodnejšia. Je pre ne klzká a pri pohybe po nej sa víri prach a chlpy. Vhodnejšie sú vinylové podlahy, ktoré sa tiež ľahko udržiavajú, ale nekĺžu sa. Nevhodné sú rôzne behúne.
– Poťahy čalúneného nábytku voľte také, ktoré sa ľahko ošetrujú. Napríklad mikroplyš stačí očistiť vlhkou hubkou a výhodou je aj to, že sa z neho nedajú jednoducho vyťahovať vlákna. Je dobré, ak sú poťahy snímateľné a dajú sa doma prať.
– Pre mačku je potrebné zaobstarať škrabadlo, aby si mala kde brúsiť pazúriky. Na trhu je mnoho tvarov a farieb. Vyberajte s rozvahou tak, aby sa stalo vhodným doplnkom vo vašom byte.
– Majte na pamäti, že mačka obľubuje najvyššie miesta v byte. Rada vylezie na chladničku, skriňu a ďalší nábytok. Pomôže, ak sa necháte inšpirovať a pripravíte jej špeciálnu hrazdu a ležovisko vo výške, odkiaľ má dobrý výhľad. Potom ju nebudú lákať ostatné kusy nábytku.

5/ Všadeprítomné chlpy

Až na pár výnimočných rás, mačky a psy pravidelne menia srsť, teda pĺznu. Pripravte sa na to, že napriek všetkým opatreniam, ako je pravidelné upratovanie, vyčesávanie a kúpanie zvieraťa či podávanie vitamínov proti vypadávaniu srsti, sa chlpov celkom nezbavíte.

Negatívne stránky života so psom a mačkou:

– demolačné chúťky a ich následky, hlavne u mláďat alebo unudených dospelých jedincov, ktorým ste sa nemali čas venovať
(potrhaný poťah, záclona, obrus, papuče, poškriabané drevené časti nábytku, rozbité vázy a pod.),
– počiatočná investícia na kúpu zvieraťa a jeho základnú výbavu,
– pravidelná finančná záťaž za krmivo, odčervovanie, očkovanie, kúpanie, prevencia proti vonkajším parazitom, návštevy zverolekára a pod.,
– časová náročnosť: chov zvieraťa je vzťah na plný úväzok, povinnosti sa nedajú preložiť či vynechať,
– počiatočné problémy s čistotou mláďat, navyše aj čistotné a vychované dospelé zviera môže mať svoj zlý deň (pokazené trávenie, choroba) a nepríjemný následok je potom potrebné upratať (zákon schválnosti: vždy sa to stane na tom najmenej vhodnom mieste),
– riešenie problému, kam s domácim miláčikom, keď sa rozhodnete ísť na dovolenku,
– riziko narušenia susedských vzťahov, pokiaľ nezvládnuteľné či hlučné zviera vyrušuje ostatných obyvateľov v dome,
– keď raz príde jeho posledný deň, budete sa musieť zmieriť s jeho odchodom.

Na záver pozitívne stránky života so psom a mačkou:

Mačka a pes pozitívne vplývajú na naše fyzické aj psychické zdravie. Vďaka nim máme viac pohybu (dnes sa už venčia aj mačky). Zviera pomáha človeku zahnať depresiu, zlú náladu, smútok, hnev, zbaviť sa pocitu osamelosti.

Návrat k tradíciám – pes a mačka v domeHladkanie zvieracej srsti je najlepší antistres. Vedci prišli na zaujímavý fakt – majitelia mačiek majú nižšie riziko infarktu. U detí s domácimi miláčikmi sa rozvíja zmysel pre zodpovednosť, disciplínu, starostlivosť o ostatných a pomáha budovať ich zdravé sebavedomie.

Návrat k tradíciám – pes a mačka, nový kamarát v rodine. Domáce zvieratá majú tendenciu priniesť deťom pocit pokoja. Dieťa radšej číta svojmu zvieratku ako rodičovi. Využívanie zvierat na pomoc deťom pri čítaní podporuje zlepšovanie plynulosti čítania a lepšie pochopenie prečítaného textu.

V neposlednom rade je zviera veľkým prínosom pre introvertné a plaché deti – pomôže zmeniť povahu dieťaťa na otvorenejšiu a dieťa lepšie zvládne komunikáciu s druhými.

Domáce zviera vám môže pomôcť nadviazať nové kontakty a žiť spoločenským životom. Zvieratá sú vždy dobrou témou na spoločný rozhovor a privedú vás na rôzne podujatia, výstavy či súťaže.

Váš miláčik vám prichystá veľa veselých, dojemných a nezabudnuteľných chvíľ, ktoré sú pre každého majiteľa jedinečné. Bude vás nezištne milovať, nikdy vám nebude nič vyčítať a kritizovať vás a vždy sa bude tešiť z vašej prítomnosti. Tak, ako ste sa rozhodli?

(Zdroj: Lukáš Cakóci, www.domnaslovensku.sk)

Autor: Lyda
Go to Top