Tepelné čerpadlá vzduch voda
Tepelné čerpadlá vzduch voda

Tepelné čerpadlá vzduch – voda

Na otázku, aké tepelné čerpadlo si zaobstarať, nie je jednoduchá odpoveď.

Ak zoberieme do úvahy naše klimatické podmienky, tak sa javí ako najvhodnejšie použitie tepelných čerpadiel vzduch – voda, a to aj najmä s ohľadom na výrazne nižšie obstarávacie náklady v porovnaní s ostatnými tepelnými čerpadlami.

Panasonic Aquarela

Na princípe vzduch – voda funguje aj systém tepelného čerpadla Panasonic AQUAREA, ktorý využíva energiu prítomnú vo vonkajšom vzduchu na vykurovanie domu a prípravu teplej úžitkovej vody.

Systém Aquarea teda využíva energiu, ktorá je zadarmo, na vykurovanie alebo chladenie domu.

Elektrickú energiu spotrebováva iba na napájanie kompresora, elektroniky, čerpadla a v prípade veľmi nízkej teploty tiež vykurovacieho telesa.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Výsledkom je veľmi vysoká účinnosť a úspora elektrickej energie.

Vykurovací a klimatizačný systém Aquarea je možné jednoducho inštalovať do nových aj starších budov. Tepelné čerpadlá voda-vzduch Panasonic Aquarea ponúka výrazné zníženie nákladov na inštaláciu a jej údržbu.

V prípade nových budov odpadá nutnosť vrtov alebo výkopov, ktoré sú nutné v prípade geotermálnych inštalácií, a nie je potrebná žiadna plynová prípojka, komín alebo nádrž na palivo.

Môžete pripojiť k existujúcemu vykurovaciemu systému

V prípade rekonštrukcií a modernizácií je možné zariadenie jednoducho pripojiť k existujúcemu vykurovaciemu systému s radiátormi alebo podlahovým vykurovaním.

Tepelné čerpadlá Panasonic Aquarea vykazujú oproti elektrickým vykurovacím systémom až 78 %-nú úsporu nákladov na vykurovanie.

Systém Aquarea s výkonom 7kW má COP = 4.4, čo znamená, že z každého kW spotrebovanej elektrickej energie vráti 4,4 kW tepla, tzn. o 3,4kW energie viac než konvenčný systém elektrického vykurovania, ktorý má maximálne COP=1.

To zodpovedá 78 % úspor. Spotrebu systému Aquarea je možné ďalej znížiť pripojením solárnych panelov.

Tepelné čerpadlá vykurovanie

Existuje niekoľko typov tepelných čerpadiel:

ROZDELENÝ – SPLIT – SYSTÉM (BI-BLOC) sa skladá z vonkajšej jednotky a hydraulického modulu, ktorý je spravidla umiestnený v technickej miestnosti alebo v garáži.

Táto konfigurácia vyžaduje potrubie chladiaceho média medzi oboma jednotkami.

Je možné ju ľahko začleniť do domu a pripojiť napríklad aj k existujúcemu kotlu.

NEDELENÝ – SYSTÉM (MONO-BLOC) má iba vonkajšiu jednotku.

Inštalácia nevyžaduje prípojku chladiaceho média a je pripojená iba k systému kúrenia. Tento systém sa ľahšie inštaluje, avšak vyžaduje vonku väčší priestor a nemrznúcu zmes.

Aquarela ponúka tri riešenia

1. Aquarea High Performace
Ideálna pre nízkoenergetické domy s výkonom od 3 kW do 16 kW. Pre dom s nízkoteplotnými radiátormi alebo s podlahovým vykurovaním.

Môže pracovať ako samostatná jednotka, alebo sa môže v závislosti od požiadaviek skombinovať s plynovým alebo olejovým vykurovacím systémom.

2. Aquarea T-CAP
Výkon od 9 kW do 16 kW sa hodí vtedy, ak je dôležitým kritériom udržanie jednotlivých výkonov vykurovania pri nízkych teplotách až do -15 °C.

Takto budete mať vždy zaistený dostatočný výkon pre vykurovanie domu bez pomoci externého kotla, a to aj pri extrémne nízkych teplotách. Vysoká účinnosť a radosť z úspor za energiu.

3. Aquarea HT Výkon od 9 kW do 12 kW je predurčený pre dom s tradičnými vysokoteplotnými radiátormi (ako sú lítiové radiátory).

Dokáže dodať výstupnú vodu o teplote 65 °C a to aj pri vonkajších teplotách – 20 °C bez potreby elektrickej špirály.

(Zdroj: www.klimavex.sk)

Autor: Lyda

Go to Top