Kliešte v záhrade
Kliešte v záhrade

Kliešte aj vo vašej záhrade?

Kliešte sa premnožili aj na záhradách a pekne upravených dvoroch, kde by sme ich ani vo sne nečakali. V diskusných fórach sa dozviete od prispievateľov aj toto:

„Bohužiaľ, musím potvrdiť, že na kliešte nemá žiadny vplyv, či máte na záhrade orech alebo vysokú trávu. Máme na záhrade 2 agátové stromy, zopár kvetov a pravidelne strihanú trávu a kliešťov mraky : (“

„Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu s kliešťami na záhrade – pomohol by nejaký postrek trávy? Poraďte, ak viete o dobrom prípravku, najlepšie vyskúšanom, čo pôsobí na kliešte a neškodí rastlinám a ľuďom.“

„Aj my bojujeme s premnožením kliešťov na záhrade, no zatiaľ bezvýsledne, vyskúšali sme všetko a po čase sú späť. Počula som, že ich roznášajú vtáci a iné živočíchy.

Záhradu máme asi 4 km od najbližšieho lesa a čo je zaujímavé, kliešte máme len posledné 3 roky a je to stále horšie.“

Kliešte na záhrade nám môžu poriadne znepríjemniť život. Pohoda, keď naše deti pobehujú na záhrade polonahé bez dozoru a my bezstarostne vylihujeme, je už dávno preč.

Potom, ako objavíte na tele vašich detí prisatého kliešťa, neustále myslíte na to, že ak si sadnete, prípadne ľahnete v záhrade na trávu, chytíte kliešťa.

Tento drobnučký tvor nám dokáže prekaziť pôžitok z relaxu, náladu, ktorú chystáte na záhradnú grilovanie s priateľmi.

Pomyslenie, že na vašom pozemku sú premnožené kliešte, vás núti držať sa v permanentnom strese.

Niekoľko rád, ako sa zbaviť kliešťov na záhrade

Treba si uvedomiť, že kliešte milujú tmavé, tienisté a vlhké prostredie a keď k tomu pribudne vysoká tráva a zopár lieskovcových stromov, nebudete mať od nich pokoj, a to či ste na záhrade, dvore alebo na chate.

Dnes všetci vieme, že kliešte netreba podceňovať, môžu spôsobiť závažné ochorenia, medzi najznámejšie patria kliešťová encefalitída a lymská borelióza.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Ako sa ich účinne zbaviť?

Chemický postrek veľmi nepomáha. Kliešte sa dokážu prichytiť a nechajú sa odviesť myšou, zajacmi, vtákmi, ježkami a ďalšími drobnými hlodavcami.

Ani domáce zvieratá sa tomu nevyhnú, dokážu využiť k presunu aj vašich miláčikov, psa, mačku.

Ako výskyt kliešťov minimalizovať? Predovšetkým pravidelne kosiť, a to aj pri okraji chodníka, plotu, múrov a tiež sa zamerať na prečnievajúcu vegetáciu cez oplotenie, tzn. striháme trávu aj z vonkajšej strany oplotenia.

Záhradné posedenie, altánky, ihriská a hracie plochy pre deti neumiestňujeme k plotom, radšej ďalej od kríkov, niekam viac na stred pozemku.

Zredukujte aj možnosť prerastania rastlín, kríkov od susedov. Prístupové cesty a záhradné chodníčky je dobré vydláždiť alebo aspoň vysypať štrkom, kamienkami.

Záhrada musí byť dobre udržiavaná

Kliešte v záhrade, piknikVšetko musí mať svoje miesto, línia stromov a krovín priestorovo nesmú tvoriť prekážku, najlepšie, ak lemujú oplotenie pozemku.

Kvety, zeleninu a iné záhradné rastliny vyberať také, ktoré nelákajú vysokú zver, najmä, ak bývame v blízkosti lesa, a odpudzujú kliešte, ako napr. vratič so žltými kvetmi, lebo vylučuje odpudivý pach.

Dokonca sa z neho získava tinktúra na postrek proti kliešťom. Pomôže, ak vysadíte levanduľu, mätu, nechtík lekársky a rozmarín.

Vytvoriť takzvané hranice zón, cez ktoré sa kliešte nedostanú – chodníčky z dlažby, kamienkov, štrku, piesku, drevenej štiepky, musia mať svoju šírku najmenej 70 cm.

Detské ihriská by mali mať svoj podklad, najlepšie drevená štiepka alebo špeciálny materiál určený na pokládku detských ihrísk.

Dnes hrabavé domáce zvieratá väčšinou nedržíme, čo je v tomto prípade na škodu. Jašterice si radi pochutnajú na kliešťoch.

O mravcov je známe, že na svojom území nestrpia kliešte a snažia sa ich zlikvidovať.

Zbaviť sa popadaných listov, trávy, udržiavajú vlhkosť a kliešte sa na nich ľahko hýbu.

A samozrejme, ak treba, môžu sa nasadiť aj prírodné repelenty proti kliešťom. Ale pozor, niektoré dokážu odpudzovať aj človeka : )

Roztlačený cesnak, rozmarín a ľanový olej poriadne premiešame a necháme tri dni odstáť, potom sa precedí a uskladňuje najlepšie v chladničke.

Citrus je rovnako účinný, môžete použiť pomaranče, mandarínky, grapefruity, ktoré olúpeme, nakrájame a prevaríme minútu na silnom ohni a jednu hodinu na miernom ohni.

Teraz si môžete vychutnať rodinnú idylku na záhrade v plnej paráde.

(Zdroj: Foto – Pixabay)

Autor: Lyda
Go to Top