Správne určenie ceny za prenájom

Správne určenie ceny za prenájom v Košiciach

Preverené portfólio dodávateľov stavebných prác a služieb

Zadaj dopyt na seriózne ponuky
Správne určenie ceny za prenájom v Košiciach

Preverené portfólio dodávateľov stavebných prác a služieb

Zadaj dopyt na seriózne ponuky

Správne určenie ceny za prenájom

Ak chcete zarábať prenajímaním bytu či inej nehnuteľnosti, je dôležité správne stanovenie ceny nájomného. Nájomné musí byť stanovené tak, aby vytváralo zisk a nie stratu.

Preto jeho správne stanovenie musí vychádzať z poznania všetkých nákladov plynúce z vlastníctva a z prenájmu nehnuteľnosti.

Cieľom každého vlastníka nehnuteľnosti, je zabezpečenie takého výnosu z kapitálu, ktorý bude kryť nielen samotnú prevádzku, ale aj vynaložené prostriedky do jej obstarania a želaný zisk.

Pričom stanovenie výšky želaného zisku sa bude odvíjať predovšetkým od atraktívnosti lokality, kde sa prenajímaná nehnuteľnosť nachádza.

Celkové náklady prenajímateľa sa skladajú:
 1. Bežné výdavky za užívanie a správu nehnuteľnosti podľa veľkosti bytu, počtu osôb a spotrebovanej energie za celoročnú prevádzku (náklady za energie a služby)
 2. Náklady súvisiace s údržbou a opravami
 3. Poistenie nehnuteľnosti a zariadenia
 4. Daň z nehnuteľnosti
 5. Vynaložené finančné prostriedky na zariadenie a prípravu prenajímaného priestoru
 6. Vynaložené financie súvisiace s obstaraním nehnuteľnosti (hypotekárny úver…), zohľadňuje sa amortizácia (cena nehnuteľnosti a percentuálna miera amortizácie)
 7. Daň z príjmu
 8. Provízia za služby v prípade prenájmu cez realitnú kanceláriu

Takže stanovenie ceny nájomného bude vychádzať zo súčtu celkových ročných nákladov a želaného zisku. 

Preto po spočítaní nasledujúcich položiek získate relevantnú cenu, ktorú môžete pýtať za prenájom.

Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2021-01-29T11:01:18+01:00

Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

Výdavky na opravu a údržbu

Pre správne určenie ceny za prenájom nesmieme zabudnúť na ročné výdavky na opravu a údržbu nehnuteľnosti.

Tieto náklady sa pohybujú na úrovni okolo 1,5 až 2 %.

Sadzba dane z nehnuteľnosti je miestnou daňou a platí sa mestám a obciam a napríklad v Košiciach za 56 m2 bytu zaplatíte cca 20 eur ročne.

Poistenie nehnuteľnosti, je zvyčajne niekde medzi 0,1 až 0,3 %.

Výdavky za služby (správu) nehnuteľnosti podľa veľkosti bytu, počtu osôb a spotrebovanej energie za celoročnú prevádzku (náklady za energie a služby).

Miera opotrebovania do 1% (tzn. koľko percent z ceny bytu či domu sa ročne odloží na obstaranie novej rovnakej nehnuteľnosti na konci životnosti súčasnej nehnuteľnosti)

Počítame aj s mierou rizika schopnosti reálne prenajať ponúkanú nehnuteľnosť = cca 1,05. Nie vždy sa nám podarí prenajať na celý rok, preto počítame dopredu aj s určitým výpadkom.

Základným údajom na odvodenie vyššie spomínaných hodnôt, je aktuálna trhová cena prenajímanej nehnuteľnosti a jeho rozloha v m2

Pridáme ešte želanú mieru výnosnosti z prenájmu, ktorá sa pri dnešných výnosoch pohybuje niekde na úrovni 5 až 7 %.

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

  Dopyt na stavené práce

  Stavba a služby
  Go to Top