Správne určenie ceny za prenájom
Ak chcete zarábať prenajímaním bytu či inej nehnuteľnosti, je dôležité správne stanovenie ceny nájomného. Nájomné musí byť stanovené tak, aby vytváralo zisk a nie stratu.
Preto jeho správne stanovenie musí vychádzať z poznania všetkých nákladov plynúce z vlastníctva a z prenájmu nehnuteľnosti.
Cieľom každého vlastníka nehnuteľnosti, je zabezpečenie takého výnosu z kapitálu, ktorý bude kryť nielen samotnú prevádzku, ale aj vynaložené prostriedky do jej obstarania a želaný zisk.
Pričom stanovenie výšky želaného zisku sa bude odvíjať predovšetkým od atraktívnosti lokality, kde sa prenajímaná nehnuteľnosť nachádza.
Celkové náklady prenajímateľa sa skladajú:
- Bežné výdavky za užívanie a správu nehnuteľnosti podľa veľkosti bytu, počtu osôb a spotrebovanej energie za celoročnú prevádzku (náklady za energie a služby)
- Náklady súvisiace s údržbou a opravami
- Poistenie nehnuteľnosti a zariadenia
- Daň z nehnuteľnosti
- Vynaložené finančné prostriedky na zariadenie a prípravu prenajímaného priestoru
- Vynaložené financie súvisiace s obstaraním nehnuteľnosti (hypotekárny úver…), zohľadňuje sa amortizácia (cena nehnuteľnosti a percentuálna miera amortizácie)
- Daň z príjmu
- Provízia za služby v prípade prenájmu cez realitnú kanceláriu
Takže stanovenie ceny nájomného bude vychádzať zo súčtu celkových ročných nákladov a želaného zisku.
Preto po spočítaní nasledujúcich položiek získate relevantnú cenu, ktorú môžete pýtať za prenájom.
Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania! Rezervuj si konzultáciu
Výdavky na opravu a údržbu
Pre správne určenie ceny za prenájom nesmieme zabudnúť na ročné výdavky na opravu a údržbu nehnuteľnosti.
Tieto náklady sa pohybujú na úrovni okolo 1,5 až 2 %.
Sadzba dane z nehnuteľnosti je miestnou daňou a platí sa mestám a obciam a napríklad v Košiciach za 56 m2 bytu zaplatíte cca 20 eur ročne.
Poistenie nehnuteľnosti, je zvyčajne niekde medzi 0,1 až 0,3 %.
Výdavky za služby (správu) nehnuteľnosti podľa veľkosti bytu, počtu osôb a spotrebovanej energie za celoročnú prevádzku (náklady za energie a služby).
Miera opotrebovania do 1% (tzn. koľko percent z ceny bytu či domu sa ročne odloží na obstaranie novej rovnakej nehnuteľnosti na konci životnosti súčasnej nehnuteľnosti)
Počítame aj s mierou rizika schopnosti reálne prenajať ponúkanú nehnuteľnosť = cca 1,05. Nie vždy sa nám podarí prenajať na celý rok, preto počítame dopredu aj s určitým výpadkom.
Základným údajom na odvodenie vyššie spomínaných hodnôt, je aktuálna trhová cena prenajímanej nehnuteľnosti a jeho rozloha v m2
Pridáme ešte želanú mieru výnosnosti z prenájmu, ktorá sa pri dnešných výnosoch pohybuje niekde na úrovni 5 až 7 %.
(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)