Správne určenie ceny za prenájom v Košiciach
Správne určenie ceny za prenájom v Košiciach

Správne určenie ceny za prenájom

Ak chcete zarábať prenajímaním bytu či inej nehnuteľnosti, je dôležité správne stanovenie ceny nájomného. Nájomné musí byť stanovené tak, aby vytváralo zisk a nie stratu.

Preto jeho správne stanovenie musí vychádzať z poznania všetkých nákladov plynúce z vlastníctva a z prenájmu nehnuteľnosti.

Cieľom každého vlastníka nehnuteľnosti, je zabezpečenie takého výnosu z kapitálu, ktorý bude kryť nielen samotnú prevádzku, ale aj vynaložené prostriedky do jej obstarania a želaný zisk.

Pričom stanovenie výšky želaného zisku sa bude odvíjať predovšetkým od atraktívnosti lokality, kde sa prenajímaná nehnuteľnosť nachádza.

Celkové náklady prenajímateľa sa skladajú:
 1. Bežné výdavky za užívanie a správu nehnuteľnosti podľa veľkosti bytu, počtu osôb a spotrebovanej energie za celoročnú prevádzku (náklady za energie a služby)
 2. Náklady súvisiace s údržbou a opravami
 3. Poistenie nehnuteľnosti a zariadenia
 4. Daň z nehnuteľnosti
 5. Vynaložené finančné prostriedky na zariadenie a prípravu prenajímaného priestoru
 6. Vynaložené financie súvisiace s obstaraním nehnuteľnosti (hypotekárny úver…), zohľadňuje sa amortizácia (cena nehnuteľnosti a percentuálna miera amortizácie)
 7. Daň z príjmu
 8. Provízia za služby v prípade prenájmu cez realitnú kanceláriu

Takže stanovenie ceny nájomného bude vychádzať zo súčtu celkových ročných nákladov a želaného zisku. 

Preto po spočítaní nasledujúcich položiek získate relevantnú cenu, ktorú môžete pýtať za prenájom.

Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2021-01-29T11:01:18+01:00

Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

Výdavky na opravu a údržbu

Pre správne určenie ceny za prenájom nesmieme zabudnúť na ročné výdavky na opravu a údržbu nehnuteľnosti.

Tieto náklady sa pohybujú na úrovni okolo 1,5 až 2 %.

Sadzba dane z nehnuteľnosti je miestnou daňou a platí sa mestám a obciam a napríklad v Košiciach za 56 m2 bytu zaplatíte cca 20 eur ročne.

Poistenie nehnuteľnosti, je zvyčajne niekde medzi 0,1 až 0,3 %.

Výdavky za služby (správu) nehnuteľnosti podľa veľkosti bytu, počtu osôb a spotrebovanej energie za celoročnú prevádzku (náklady za energie a služby).

Miera opotrebovania do 1% (tzn. koľko percent z ceny bytu či domu sa ročne odloží na obstaranie novej rovnakej nehnuteľnosti na konci životnosti súčasnej nehnuteľnosti)

Počítame aj s mierou rizika schopnosti reálne prenajať ponúkanú nehnuteľnosť = cca 1,05. Nie vždy sa nám podarí prenajať na celý rok, preto počítame dopredu aj s určitým výpadkom.

Základným údajom na odvodenie vyššie spomínaných hodnôt, je aktuálna trhová cena prenajímanej nehnuteľnosti a jeho rozloha v m2

Pridáme ešte želanú mieru výnosnosti z prenájmu, ktorá sa pri dnešných výnosoch pohybuje niekde na úrovni 5 až 7 %.

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

  Dopyt na stavené práce

  Stavba a služby
  Go to Top