„Socialistická kocka“. Čo s ňou?
V období 60. – 80. rokov minulého storočia vyrastali u nás ako ,,huby po daždi“ rodinné domy v tvare kocky. Preto aj zaužívaný termín „socialistická kocka“ ich najlepšie vystihuje.
Dispozične si boli veľmi podobné, líšili sa iba v detailoch. Stavali sa v meste aj na vidieku a v tom čase boli naplnením predstáv o modernom bývaní.
Dvojpodlažný dom, často aj podpivničený, poskytoval dostatok miesta i pre početnejšiu rodinu. Často sa takýto dom staval so zámerom, že v ňom ostanú bývať aj deti majiteľa, až raz dospejú a založia si vlastné rodiny.
Pribudnú nevesty, zaťovia, vnúčatá a všetci budú bývať spoločne… Tie časy sú preč, zmenili sa potreby aj vkus ľudí. Domy však ostali stáť a nájdeme ich aj v aktuálnej ponuke nehnuteľností na predaj.
V praxi sa pri prezentácii rodinného domu typu „socialistická kocka“ opakovane stretávame s odmietavým postojom klienta. Záujem o takýto dom je citeľne menší ako o v súčasnosti najviac preferovaný bungalov.
Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania! Rezervuj si konzultáciu
Najčastejšie argumenty odmietnutia takejto ponuky: dom je príliš veľký, nemoderný exteriér, nevhodné dispozičné riešenie interiéru, rovná strecha = veľké riziko zatekania, vysoké prevádzkové náklady.
Skúsme sa na tieto rodinné domy pozrieť podrobnejšie.
Považujeme za rozumné posudzovať každú jednu stavbu individuálne. Nekupujeme totiž iba stavbu samotnú. Je tu veľa ďalších aspektov, ktoré nemôžeme pri správnom výbere nehnuteľnosti opomenúť:
– tvar, rozloha a charakter pozemku,
– lokalita, umiestnenie stavby na pozemku vzhľadom na okolie,
– platný územný plán danej lokality, aby sme vedeli, čo nás v tejto lokalite do budúcna môže čakať,
– susedia,
– dostupnosť, občianska vybavenosť v okolí a inžinierske siete,
– náš vnútorný pocit na mieste, pretože náš nový dom má byť pre nás domovom, miestom, kde sa budeme cítiť dobre a bezpečne.
Ak nám vyhovujú uvedené aspekty, avšak samotná nehnuteľnosť celkom nezodpovedá našim predstavám a potrebám a ,,uráža náš vkus“, stojí za to zvážiť jednotlivé námietky:
Dom je príliš veľký, nevyužijeme celú obytnú plochu. Ak je pre nás dom príliš veľký a nevyužili by sme celú jeho kapacitu, je rozumnejšie pozrieť sa po inej stavbe.
Nemoderný exteriér. Zapojme fantáziu, nechajme sa inšpirovať a zmeňme fasádu a vonkajší vzhľad stavby. Zbavme dom nevkusných ozdôb a doplnkov.
Drevo, moderné fasádne omietky a obklady, vkusne a s citom pre prostredie dostavaná terasa alebo zimná záhrada urobia aj z tej najväčšej ,,špaty“ krásavicu. Nezabúdajme zohľadniť pri rekonštrukcii fasády skutočnosť, či dom stojí v meste alebo na vidieku.
Pri citlivom zohľadnení umiestnenia stavby bude konečný efekt výraznejší.
Nevhodné dispozičné riešenie
To, čo bolo dobré a obľúbené v minulosti, je dnes už nevyhovujúce. Malé kuchyne, nadmerný počet spojovacích chodieb a chodbičiek, veľa tzv. hluchého priestoru.
V prvom rade sa oboznámme s konštrukčným riešením stavby, aby sme vedeli, ktoré múry sú nosné. Potom môžeme začať dispozíciu domu pretvárať, aby vyhovovala našim potrebám.
Noví majitelia bežne dispozíciu kúpenej nehnuteľnosti prerábajú, prečo by sme to nemohli urobiť aj v tomto prípade?
Rovná strecha = veľké riziko zatekania. V minulosti rovné strechy často znamenali riziko zatekania.
Ak by strecha na našej nehnuteľnosti patrila práve k tým problémovým, dnešné moderné technológie a materiály poskytujú riešenie. Navyše môžeme zameniť rovnú strechu napríklad za pultovú.
Vysoké prevádzkové náklady. Pri ,,kocke“ je práve jej tvar veľmi významným faktorom pri znižovaní nákladov na kúrenie. Všimnime si, že nízkoenergetické a pasívne domy sú tvarovo jednoduché.
Každý odborník nám potvrdí, že práve tvar hladkej kocky je z hľadiska energetickej náročnosti najvyhovujúcejší. S prihliadnutím na stavebný materiál, z ktorého je dom postavený, sú zostavené viaceré moderné metódy zateplenia stien a stropov.
Výmena okien a dverí, zmena dispozície interiéru tiež ovplyvnia celkové náklady na kúrenie, ktoré sa navyše dá nahradiť modernejším, úspornejším riešením.
Slovo na záver:
Cena nehnuteľnosti by mala zohľadňovať výšku nevyhnutných nákladov spojených s rekonštrukciou. Odborné zásahy do stavby nechajme na odborníkov – a to návrhy riešení, ako aj ich samotnú realizáciu.
Ak kritizujeme staré domy, majme na pamäti, že v mnohých prípadoch je na vine filozofia minulosti: ,,Stavia celá rodina, všetci susedia a všetci všetkému rozumieme, odborníka nepotrebujeme.“
(Zdroj: Lukáš Cakóci, ROCA, www.domnaslovensku.sk)