Sendvičový stavebný systém Velox
Sendvičový stavebný systém Velox

Sendvičový stavebný systém – jedna vrstva nestačí!

Vysoký tepelný odpor

Spoľahlivá tepelná izolácia bez tepelných mostov je jednou zo základných požiadaviek na moderné obvodové konštrukcie. Vysoký tepelný odpor je základnou požiadavkou pri šetrení energií.

Táto vlastnosť sa výrazne premieta do nižších účtov za kúrenie. Netreba však zabúdať ani na jej prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Vďaka šetreniu sa zachovávajú nerastné suroviny a produkuje sa menej CO2.

Stavebný systém VELOX predstavuje jeden z najprogresívnejších prístupov v tejto oblasti. Ide o sendvičový stavebný systém, kombinácia štiepkocementovej dosky a vloženej tepelnej izolácie – expandovaného polystyrénu.

Napríklad špičková obvodová stena VELOX XL 42 plus so zabudovaným sivým polystyrénom hrúbky 200 mm dosahuje tepelný odpor až 6,96 m2K/W.

Sendvičový stavebný systém spočíva vo vrstvení materiálov rôznej povahy. Každá z vrstiev je pritom „špecialistom“ pre určitú vlastnosť konštrukcie.

Jedna zabezpečuje tepelnú izoláciu, ďalšia statiku konštrukcie a požiarnu odolnosť, tretia zvukovú izoláciu a tepelnú akumuláciu.

Spolu vytvárajú obvodový plášť s takými parametrami, ktorým nedokáže konkurovať žiadny jednovrstvový materiál.

Ukážkovým príkladom sendvičovej konštrukcie obvodového plášťa budov je komplexný systém strateného debnenia na báze štiepkocementovej dosky – stavebný systém VELOX .

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Jednoduchosť výstavby

Dôležitým parametrom stavebného systému je aj spôsob výstavby. V prípade stavebného systému VELOX ide o jednoduchý systém, ktorý funguje ako skladačka. Vďaka tomu je veľmi efektívny a rýchly.

Pri výstavbe sa zo systému VELOX na 100m2 zastavanej plochy spotrebuje cca 21 ton dosiek VELOX = jedna nákladná súprava. Pri rovnakom rozmere domu s tradičnými materiálmi je to 84 ton murovacieho materiálu = štyri nákladné súpravy.

Jedna vrstva nestačí – budúcnosť patrí sendvičovým stavbám

Vzhľadom na použitý materiál stavebník ušetrí aj na uskladnení stavebných prvkov. Celkový čas výstavby hrubej stavby je cca 3 týždne (aj s pokrytím strechy).

Výborná tepelná akumulácia

Patrí medzi základné vlastnosti stavebného systému, ktoré ovplyvňujú komfort bývania. Vytvára pocit tepelnej pohody v dome či byte.

Masívna a stabilná stavba z VELOXu prináša so sebou dokonalé spojenie tepelno-izolačných vlastností a tepelno-akumulačných parametrov.

Zásluhou vysokého tepelného odporu steny v kombinácii s tepelnou akumuláciou betónového jadra zostáva v miestnostiach v lete aj bez klimatizácie príjemný chládok.

V zime sa naopak v betónovom jadre naakumulované teplo z kúrenia postupne uvoľňuje späť do interiéru. Dôležité je, aby materiály, z ktorých je dom alebo byt postavený, zotrvali vo vyváženom tepelnom stave aj z vonkajšej časti konštrukcie (t. j. aby odolávali kolísaniu vonkajších teplôt).

Správanie vonkajšej časti konštrukcie v zime charakterizuje doba chladnutia, v lete doba zahrievania. Čim je doba chladnutia alebo zahrievania dlhšia, tým sú obývané priestory pre bývanie príjemnejšie.

Teplotnú zotrvačnosť steny ovplyvňuje tepelný odpor a tiež jej schopnosť akumulovať dostatočné množstvo tepla. Schopnosť akumulovať teplo má stavebný systém VELOX 7x vyššiu ako tradičné murované stavebné materiály a až 22x vyššiu ako pórobetónové tvárnice.

Zvuková izolácia

Pri rozhodovaní sa o stavebnom systéme bol tento parameter ešte donedávna neprávom podceňovaný.

Pokoj, ticho, súkromie – to sú parametre bezpodmienečne nutné pre oddych pri bývaní, v prípade kancelárie sú dôležité pre sústredenie a vyhýbanie sa zbytočným rušivým vplyvom. Práve vďaka kvalitnej zvukovej izolácii si ich môžete užívať.

Stavebný systém VELOX prináša aj v tomto prípade veľmi praktické a účelné riešenie. Masívne betónové jadro v kombinácii s absorpčnou schopnosťou štiepkocementovej dosky spĺňajú náročné požiadavky na zvukovú izoláciu obvodových aj deliacich stien.

Index vzduchovej nepriezvučnosti medzibytovej deliacej steny VELOX TT 30 /hr. 30 cm/ Rw = 63dB.

Spoľahlivá statika a tuhosť stavby

Sú samozrejmosťou stavebného systému VELOX a patria medzi jeho hlavné benefity. Z klasických stavebných materiálov sa mu, čo do pevnosti, prakticky žiaden nemôže rovnať.

jedna-vrstva-nestaci-velox-bungalovMasívna a stabilná monolitická konštrukcia stavebného systému VELOX rozširuje možnosti jeho použitia aj do oblastí ohrozených zemetrasením a povodňami.

Predovšetkým v posledných rokoch sa aj na Slovensku ukázal výrazný ničivý fenomén silných prívalových dažďov.

Tieto silné dažde dokážu spôsobiť lokálne záplavy a škody na domoch, ktoré nie sú dostatočne odolné voči porušeniu.

Pevnosť a tuhosť stavby je v prípade sendvičového systému VELOX dosiahnutá vďaka monolitickému betónovému jadru. Jednoliatosť betónového jadra zaručuje jeho maximálnu stabilitu.

Variabilita systému

Základom je štiepkocementová doska, ktorú z 89% tvorí drevo ihličnatých stromov. VELOX dosky sa jednoducho a rýchlo opracovávajú ako drevo a umožňujú vytvoriť dom podľa vlastných predstáv, prakticky bez obmedzení.

Vďaka tejto vlastnosti je VELOX obľúbený tak u architektov, ako aj u investorov, ktorým umožní navrhnúť a realizovať bývanie podľa svojich predstáv.

Autor: Lyda
Go to Top