Navštívte online portál stavebných prác a súvisiacich služieb – zadajdopyt.sk

Po zateplení vznikajú v interiéri plesne
Po zateplení vznikajú v interiéri plesne

Po zateplení vznikajú v interiéri plesne. Je to mýtus alebo pravda?

Samozrejme, že je to mýtus a dokonca je kráľom všetkých mýtov o zatepľovaní.

Plesne sú nebezpečné mikroorganizmy, priamo ohrozujúce naše zdravie a život človeka, ich prítomnosť v dome či byte je teda skutočne nanajvýš nežiaduca.

K svojmu životu potrebujú vlhko a pokoj – to znamená, že v interiéri nachádzajú svoj priestor na zavlhnutých miestach s obmedzeným prúdením vzduchu – najčastejšie v kútoch alebo za masívnymi kusmi nábytku.  Pokiaľ chceme vyriešiť problém plesní v interiéri, musíme poznať ich príčinu.

A príčina je celkom jednoduchá – nezateplené steny!  Že ako je to možné? Nuž takto:

Nezateplená stena má nízky tepelný odpor, t.j. v zime sa veľmi ochladzuje – jej vnútorný povrch je veľmi studený.

Kritické sú miesta so zníženým prúdením vzduchu ako už spomínané kúty, miesta za nábytkom alebo miesta, kde je už i tak nízka tepelnoizolačná schopnosť steny ešte oslabená tepelnými mostami (železobetónové preklady, vence a pod. )

Na týchto miestach je teplota vnútorného povrchu steny nižšia o 2-3 ˚C oproti miestam na rovných nekrytých povrchoch!

Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2021-01-29T11:01:18+01:00

Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

Na miestach kde teplota povrchu poklesne pod kritickú hodnotu tzv. teploty rosného bodu (cca 12 ˚C v závislosti od konkrétnej teploty a vlhkosti vnútorného vzduchu), dochádza k povrchovej kondenzácii, tj.

Vodná para zo vzduchu sa na studenom povrchu steny zráža a mení sa na kvapalinu.

Studený, vlhký povrch steny na miestach, kde je minimálne prúdenie vzduchu sa potom stáva ideálnym miestom pre život plesní a iných zdraviu nebezpečných mikroorganizmov.

Po zateplení sa už netvoria plesne!

Dnes už máme aj vlastnú skúsenosť a tvrdenie, že po zateplení vznikajú v interiéri plesne je minulosťou. Väčšina obnovených a zateplených bytových domov sa presvedčilo o opaku.

Po zateplení plesne

(Zdroj: Text – Redmills, Foto – archív)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

    Dopyt na stavebné práce

    Stavba a služby
    Go to Top