Náklady pri predaji nehnuteľnosti
Náklady pri predaji nehnuteľnosti

Náklady pri predaji nehnuteľnosti

Náklady pri predaji nehnuteľnosti sú trochu iné, ako náklady pri jej kúpe. Väčšina z nás sa spolieha pri predaji svojej nehnuteľnosti na niektorú z realitných kancelárií.
Treba však povedať, že predaj cez realitnú kanceláriu je drahší, ale stojí to podstatne menej námahy a veľakrát aj času a netreba zabúdať ani na bezpečnosť a bezproblémový priebeh celej kúpno-predajnej transakcie.

V prípade, že predávate dom alebo byt a zároveň máte záujem v rovnakom čase kupovať inú nehnuteľnosť, treba k nákladom na predaj pripočítať aj náklady na kúpu.

Výdavky pre kupujúceho sú zvyčajne zahrnuté v provízii pre realitnú kanceláriu a v poplatkoch banke pri financovaní cez hypotekárny úver. Prípadne to ostáva na dohode medzi predávajúcim a kupujúcim, kto za čo zaplatí.

Takáto dohoda spočíva v tom, že o náklady spojené s predajom sa delia. Niečo platí kupujúci a niečo predávajúci. Dohoda niekedy nevzniká jednoducho vzhľadom na množstvo úradných listín, služieb a úkonov, ktoré treba zaplatiť.

Poďme si ich vymenovať:

 • poplatky za originál listu vlastníctva použiteľného na právne úkony,
 • za kópiu katastrálnej mapy, – za vypracovanie znaleckého posudku v prípade čerpania hypotéky platí ten kto o hypotekárny úver žiada,
 • doklad od správcu nehnuteľnosti potvrdzujúci vek domu, či bytového domu,
 • za vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy,
 • notárske poplatky za overenie podpisov
 • poplatok za podanie zmlúv a návrhov na vklad do katastra nehnuteľnosti,
 • poplatky za vinkuláciu účtu v banke, ako zabezpečenie kúpnej ceny a poplatok za podanie návrhu na vklad vlastníka do katastra nehnuteľnosti.
Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2021-01-29T11:01:18+01:00

Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

Na predávajúcich zarábajú realitné kancelárie trochu ináč, samozrejme vždy je to vec obchodnej dohody medzi realitkou a tým kto nehnuteľnosť ponúka na predaj. Predávajúci stanový najnižšiu cenu, ktorú chce za dom alebo byt dostať a realitka môže nehnuteľnosť ponúkať za vyššiu cenu. Rozdiely môžu byť aj v tisícoch.

Ak predávate dom, byt alebo inú nehnuteľnosť so ziskom

Predávajúci musí rátať so zaplatením dane z prevodu vlastníctva k nehnuteľnosti. Sadzbu dane z prevodu nehnuteľnosti stanovuje Zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Takúto daň zaplatíte, ak príjem z predaja nehnuteľnosti presiahne polovicu základnej nezdaniteľnej časti dane na daňovníka za predchádzajúci kalendárny rok, napríklad pre zdaňovacie obdobie v roku 2016 je 1 901,67 eur. Daň sa platí z rozdielu medzi obstarávacou cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť pri poslednej kúpe získali a cenou, za ktorú nehnuteľnosť predávate. Sadzba dane z príjmov pre rok 2016 predstavovala 19 % zo základu do 35 022,31 € (vrátane). Z príjmov prevyšujúcich 35 022,31 € sa odvádza 25 %.

Samozrejme predávajúci môže odpočítať, teda znížiť základ dane o viaceré náklady, ktoré investoval do predávanej nehnuteľnosti, napr. preukázateľné náklady na rekonštrukciu, na priebežnú opravu a údržbu v súvislosti s užívaním domu, či bytu, ale aj rôzne úhrady na ktorých sa predávajúci podieľal v súvislosti s predajom.

Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti po uplynutí 5 rokov odo dňa nadobudnutia vlastníctva.

(Zdroj: Foto – Pixabay)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

  Dopyt na stavené práce

  Stavba a služby
  Go to Top