Nájsť ideálne bývanie nie je vôbec jednoduché
Predpokladajme, že máme za sebou analýzu všetkých výdavkov spojených s novým bývaním. Sú ujasnené priority a po predschválení hypotéky vieme s akou čiastkou budeme kalkulovať pri kúpe.
Nastal ten správny čas nájsť ideálne bývanie. Ešte než sa začne s mapovaním trhu, je dobré zopakovať požiadavky na kupovanú nehnuteľnosť a konkretizovať miesto pre bývanie.
Chcete kupovať dom, byt či pozemok?
Často sa stáva, že klient začne s hľadaním bytu. Byty, ktoré si vyhliadol sa zdajú predražené aj vzhľadom k polohe v meste, prípadne stavu rekonštrukcie.
Po niekoľkých sklamaniach sa posúvajú kritériá ohľadne lokality a hľadanie sa presúva do okrajovejších častí mesta, prípadne na blízke okolie. Kritéria sa môžu meniť aj čo sa týka typu nehnuteľnosti. Byt či dom?
Rôzne ceny, rôzne situácie a stavy prevedenia nehnuteľností (čiastočné rekonštrukcie, len s novou fasádou, len vymenená strecha, okná a pod.)
Utvrdzujete sa v tom, že nájsť ideálne bývanie nie je jednoduché a postupne sa zvažujú aj iné alternatívne riešenia, ako napríklad kúpa pozemku s možnosťou individuálnej výstavby.
Čo teda kúpiť? No nedá sa nič robiť. Musíme absolvovať aj túto nepríjemnú časť pri ceste za svojím novým bývaním. V tejto otázke však musíme mať jasno, skôr než začneme s reálnymi obhliadkami nehnuteľností.
Pre ktorú lokalitu sa rozhodnúť?
Po prezeraní nehnuteľnosti na realitných portáloch ste mohli objaviť aj lokality, ktoré ste predtým nepreferovali.
Vznikla nová situácia, ktorá môže pomôcť lepšie určiť preferované lokality. Je dobré si vybrať minimálne dve až tri.
Dôvody prečo nehnuteľnosť, ktorú kupujem by mala byť práve tam alebo tam, sú rôzne.
Medzi tie najdôležitejšie patria
Blízkosť do práce a to nielen do aktuálneho zamestnania, treba sa pozerať aj na ďalšie pracovné možnosti v okolí.
Pri deťoch treba hľadieť na dostupnosť školských či predškolských zariadení.
Myslieť aj na možnosti realizácie a krúžkov pre svoje deti, je dobré sa poobede cestou zo škôlky zastaviť na ihrisku aby sa naše dieťa plné energie trošku vybláznilo.
Mať blízko svojho lekára nie je zlá podmienka, najmä ak čakáte prírastok do rodiny, máte maloleté deti, prípadne s vami bude bývať aj staršia osoba.
Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania! Rezervuj si konzultáciu
Dopravné spojenie
Dobré dopravné spojenie vytvára nezávislosť v rodine, predsa nebudete čakať na svojho manžela pokiaľ zagarážuje auto.
Času nikdy nie je dosť a mať možnosť len tak odbehnúť na uspokojivý nákup a vybaviť si niektoré strašne dôležité úradné záležitosti na ktoré obvykle mávame najmenej času, je tiež dobrá vec.
Občas máte chuť aj na spoločenské vyžitie, ako je dobrý hokej, divadlo, kino. Máte radi prírodu alebo si volíte radšej ruch mestského života?
Otázok a odpovedí pri voľbe lokality je viac než dosť
Nájsť ideálne bývanie je aj o budúcnosti a preto otázka perspektívy z pohľadu rozvoja a zamestnanosti je nemenej dôležitá.
Preto si dobre ujasnite tie základné, kde nemienite robiť žiadne ústupky a tie menej dôležité, kde budete hľadať určité kompromisy.
Treba si uvedomiť, že výber dobrej lokality ovplyvní nielen vaše zvyky, ale celkovo váš rodinný život.
Zároveň je to aj investícia do nehnuteľnosti, lebo ak sa o pár rokov zmení vaša osobná situácia, napríklad sťahovanie za prácou a budete nehnuteľnosť predávať, tak záujemcovia o bývanie budú mať podobné zmýšľanie a na nárast, či pokles ceny nehnuteľnosti v čase bude vplývať najmä jeho lokalita.
Čo si všímať z pohľadu prevedenia nehnuteľnosti?
Každú nehnuteľnosť treba starostlivo prehliadnuť.
Okrem dobrej lokality je dôležitý aj stav a prevedenie nehnuteľnosti. Jeho orientácia, rozloženie miestností, skladba stavebného materiálu či celkový aktuálny stav nehnuteľnosti, ktoré môžu naznačiť potrebu a rozsah budúceho stavebného zásahu.
Orientácia a rozloženie jednotlivých izieb v byte či dome. Napríklad pri bytoch je dobré ak je orientovaný aspoň na 2 svetové strany.
Ideálna je orientácia sever – juh alebo východ – západ, ľahko sa vetrajú v letných horúčavách a lepšie sa reguluje teplo v byte.
Tam, kde je to možné treba obývaciu izbu orientovať na juhozápad až západ, je najviac obývaná v poobedňajších hodinách a preto ju potrebujeme mať najviac presvetlenú práve v tomto čase.
Spálňu by sme mali orientovať na východ a detskú izbu na juh až juhovýchod, dieťa tu vykonáva rôzne aktivity počas celého dňa a bude k tomu potrebovať veľa denného svetla.
Pre kuchyňu a ostatné miestnosti, ako chodba, komora,… je najideálnejšou svetovou stranou sever, severovýchod. Ide o to aby sa v kuchyni neznásobovalo teplo pri varení, ako sa to môže stať pri južnej orientácii.
Čo sa týka stavebného materiálu, je to rozsiahla problematika a preto k tejto téme len z okraja.
Dôležité je aby kupovaná nehnuteľnosť mala dostatočné tepelno-izolačné vlastnosti vrátane obvodových stien, strechy, ale aj podlahy a pivničných priestorov.
Dobrým kritériom ,,kvalitnej“ nehnuteľnosti je, ak je postavená zo súčasných certifikovaných stavebných materiálov. Nielen obvodové steny, ale aj vnútorné, vrátane podlahy, obkladov, dverí, okien a ďalších komponentov.
S novostavbami, prípadne ak si kupujete pozemok na ktorom plánujete výstavbu vlastného domu, je situácia iná.
Výber na základe stavebného materiálu
Najčastejšie sa rozhodujeme medzi klasickou murovanou stavbou alebo drevostavbou.
Pri otázke izolácie domu je dôležité či vám postačia bežné parametre alebo chcete dosiahnuť nízkoenergetický, prípadne až pasívny štandard. Aby ste to nemali jednoduché, tak pri výbere vám trochu popletie hlavu pojem akumulácia.
Materiály s najlepšou tepelnoizolačnou vlastnosťou majú najhoršiu tepelnoakumulačnú schopnosť. Súvisí to z hustotou materiálu, ale každá opačne.
Vysoká hustota materiálu bude vynikať s vysokou izolačnou schopnosťou, ale minimálnou akumulačnou schopnosťou. Napríklad, dom z ľahkej konštrukcie, najmä izolovanej aj z vnútornej strany, rýchlo vykúrite, ale sa aj rýchlo vychladí.
Naopak dobrá tepelnoakumulačná schopnosť materiálu, reaguje na zmenu vonkajšieho prostredia pomalšie – dlho trvá, kým sa steny vykurovaním alebo slnkom prehrejú, no dokážu teplo aj dlhšie udržať a pomaly ho uvoľňovať do interiéru.
Pre hrúbku konštrukcie môžete uvažovať medzi tvarovkami, ktoré spĺňajú tepelnoizolačné požiadavky až pasívnych domov.
Majú v sebe dostatočne nosnú silu a tepelnú izoláciu, ale hrúbka stien takýchto konštrukcií je značná a uberá na obvode z využiteľnej plochy domu.
Kombinácia muriva s vysokou pevnosťou so zatepľovacím materiálom, znamená to, že budú steny tenšie a pri rovnakej zastavanej ploche získate väčšiu úžitkovú plochu.
Všetko, čo súvisí s výstavbou ovplyvňuje aj jej konečnú cenu.
Mokré procesy stavby sú prácnejšie a pomalšie ako suché. Pórobetónové murivo je ľahké, vyžaduje jednoduchšiu manipuláciu, ako ťažké vápennopieskové tvarovky.
Pri rozdielnych materiáloch je aj rôzna prácnosť vedenia inštalačných rozvodov. To všetko môže v konečnom dôsledku predražiť a predlžiť trvanie výstavby.
Keď novostavba, tak zateplená, tepelne izolovaná, minimálne s jednou garážou. Ideálny pozemok je okolo 800 m2, široký aspoň 20 m.
Pri cene novostavieb treba striktne porovnávať parametre, a najmä to, či je v cene zahrnutá aj cena pozemku, inžinierske siete a podobne.
Mnohé ceny bytov sú pre zákazníkov lákadlom, a až po podpise zmluvy odhalíme, že nehnuteľnosť vzhľadom na jej stav bola predražená.
Najmä u starých nehnuteľnostiach hovoríme o nákladoch na prípadné rekonštrukcie a opravy. Oveľa častejšie však výdavky vedia zaskočiť aj pri novostavbách, napríklad úprava terénu okolo domu, oplotenie, výsadba a pod.
(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)