Krtkodom

Krtkodom
Krtkodom

Zadať dopyt ↓


   
  Pripojiť súbory (foto, projekt, náčrt, podmienky ponúk...)

  Súhlasímobchodnými podmienkami a beriem na vedomie spracovanie osobných údajov / nové okno *

  Prajem si dostávať informácie o akciových ponukách

    * povinné.

  V rámci dopytu sa vám ozveme, ak treba vykonáme presné zameranie.


   

   


    
   Pripojiť súbory (foto, projekt, náčrt, podmienky ponúk...)

   Súhlasímobchodnými podmienkami a beriem na vedomie spracovanie osobných údajov / nové okno *

   Prajem si dostávať informácie o akciových ponukách

     * povinné.

   V rámci dopytu sa vám ozveme, ak treba vykonáme presné zameranie.


    

    

   Krtkodom

   Krtkodom je ako škrupina, aby bol čo najstabilnejší a obyvateľom poskytoval pocit bezpečia. Vo svahovitom teréne vytvára opornú konštrukciu proti zosuvu svahu.

   Vnútorné priečky nie sú nosné a poskytujú investorom priestor pre sebarealizáciu, pretože dom možno kedykoľvek prestavať a jednoduchým presunutím priečok zmeniť jeho vnútornú dispozíciu.

   Krtkodom novostavba

   Nosnú konštrukciu tvorí betón a drevené prefabrikáty, vďaka ktorým si stavba zachováva ekologický charakter a dlhodobú životnosť.

   Krtkodomy sú presvetlené viac, ako by ktokoľvek očakával. Podľa normy má plocha okien v bežnom dome zaberať minimálne 10% podlahovej plochy, v krtkodome tvorí plocha okien až 15%.

   Množstvo svetla, ktoré prenikne do interiéru, je možné regulovať orientáciou okien. Okná orientované na juh zvyšujú nielen množstvo svetla, ale aj prijatého tepla.

   V slovenských zemepisných šírkach exotický a nevídaný, krytý zeminou a dokonale splývajúci s okolím – aj takto môže vyzerať trvale udržateľná stavba. Je nenápadná, šetrná k prírode a navrhnutá s dôrazom na nízke prevádzkové náklady.

   Krtkodom vo svahuVďaka tomu sa okná stávajú aktívnym vykurovacím prvkom. Pre milovníkov svetla a pre pocit väčšieho splynutia s okolitou prírodou je možné krtkodomy realizovať so šikmou strechou.

   Vznikne tak priestor pre vyššie okná, čím sa automaticky zvýši dosah svetla v dome na viac ako 6 m. Možnosť osvetlenia svetlovodom, átriom alebo optickými vláknami tiež prichádza do úvahy.

   Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

   Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

   Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2021-01-29T11:01:18+01:00

   Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

   Je však nevyhnutné zvážiť cenu a výkon pre konkrétny dom. Kúpeľňa, WC, technika sú väčšinou umiestňované v zadnej časti domu bez priameho osvetlenia, obdobne ako v bytoch.

   V letných mesiacoch zabezpečuje južne orientovaným oknám vhodné tienenie presahujúca strecha, ktorú štýlovo dopĺňajú vonkajšie žalúzie. Tie nielen tienia, ale ponúkajú aj efektívnu ochranu pred teplom prenikajúcim dovnútra cez okná.

   Krtkodom, konštrukcia stavbyVýhodou krtkodomu je jeho energetická nenáročnosť.

   Energetické straty domu sú minimálne, a preto na vykúrenie domu s rozlohou 130 m2 stačí zakúriť v krbe počas dvoch hodín, aby bola v dome dosiahnutá optimálna teplota.

   Na letnú sezónu je dom vybavený solárnymi panelmi na ohrev teplej úžitkovej vody, ktoré pokryjú potrebu tepla na 80%.

   Solárny panel v zimných mesiacoch pokryje potrebu tepla iba na 30-35%, zvyšok tepla dodá krb s výmenníkom na vodu, prípadne elektrická špirála.

   Ako zásobník vody sa využíva jednoduchý a bezúdržbový bojler, v ktorom sú tri špirály. Jedna je určená na získanie tepla z krbu, ďalšia je napojená na solárny panel a tretia je elektrická.

   Vykurovanie domu je realizované prostredníctvom podlahového kúrenia. Všetky použité technológie sa vyznačujú jednoduchosťou a bezúdržbovosťou.

   V našich zemepisných šírkach bol krtkodom testovaný v letných 40°C horúčavách v roku 2013.

   Krtkodom, nákres osadeniaVďaka masívnemu betónovému skeletu a teplote v okolitej zemine, ktorá bola okolo 10°C, sa v interiéri udržala príjemná teplota o 11°C chladnejšia, než bolo vonku. Už pri vstupe do krtkodomu sa citeľne prejavil teplotný rozdiel.

   Táto skúsenosť potvrdila, že pri správnom návrhu okien, žalúzií a orientácii domu ponúka stavba svojim obyvateľom príjemnú celoročnú klímu bez zbytočných nákladov na ochladzovanie objektu.

   V porovnaní s výstavbou nadzemného domu má krtkodom obrátený pomer nákladov. Hrubá stavba je nákladnejšia vzhľadom k potrebe zabezpečiť vyššiu pevnosť stien a strechy.

   Krtkodom, náčrt osadenia v teréne

   Dokončovacie práce sú však lacnejšie ako pri výstavbe nadzemného domu a to platí aj pre údržbu počas celej životnosti stavby.

   Okrem realizačných nákladov sú pri trvale udržateľnej architektúre dôležité aj náklady na prevádzku objektu. Krtkodom má menšie požiadavky na inštaláciu techniky na vykurovanie a chladiace zariadenia nie sú potrebné.

   Vzhľadom na použitý materiál počas výstavby sa krtkodomy vyznačujú dlhou životnosťou: 100 rokov.

   Otvorená vnútorná dispozícia umožňuje krtkodom prestavať kedykoľvek počas jeho životnosti podľa aktuálnych potrieb majiteľov.

   Po skončení životnosti sa dá objekt naďalej využívať, stačí ho opraviť a zmeniť funkciu využívania, respektíve prihrnúť zeminou z vonkajšej aj z vnútornej strany. 

   (Zdroj: archív, Realizácia: www.beniakovce.sk Návrhy a projekcia: www.krtkodom.sk)

   Autor: Lyda

   Zdieľajte na sociálnej sieti

   Zdieľajte

   Go to Top