Navštívte online portál stavebných prác a súvisiacich služieb – zadajdopyt.sk

Korok, ako ho možno nepoznáte

Korok má dlhý príbeh. Známy je po celé tisícročia a aj v súčasnej dobe veľmi obľúbený medzi dizajnérmi.

Korok je kôra duba korkového, ktorá je ľahká, pružná a ohňovzdorná. Pod kôrou sa nachádza pletivo, kambium, ktoré je srdcom stromu. Kambium produkuje smerom dovnútra drevo a smerom von kôru.

Korok ako ho možno nepoznáte, nočná lampaToto pletivo na jar začne produkovať nové bunky korku, ktoré sú jemné ako voda. Staršie vrstvy sú ale pevné.

Keď sa kôra nazbiera, môže dosiahnuť aj hrúbku 25cm, vtedy ju zberači korku zo stromu odstránia odlúpnutím.

Dub korkový sa dožíva okolo 200 rokov a na obnovu kôry potrebuje 9 až 10 rokov.

Odlúpnutý korok sa nechá niekoľko mesiacov odležať priamo na mieste ťažby a následne sa spracuje varením a čistením.

Nadpolovičný podiel na svetovej produkcii korku má Portugalsko, zvyšok produkuje Španielsko, Francúzsko a ďalšie krajiny z Mediterránskej oblasti.

Korok má najlepšie izolačné a akustické vlastnosti z pomedzi iných prírodných, či synteticky vyrobených materiálov.

Korok, ako podlahová krytina

V interiéri sa využíva prevažne ako podlahová krytina, ktorá prispieva k zvýšeniu pocitu tepla a pohodlia.

Je odolný voči nasiaknutiu vody a preto použiteľný aj v kuchyni, či kúpeľni. V súčasnosti sú na výber korkové podlahy rôznych vzorov a farebných odtieňov.

Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2021-01-29T11:01:18+01:00

Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

Korok v interiéri

Korok, ako ho možno nepoznáte má všestrannú využiteľnosť. Korok môžete aplikovať na steny, či stropy alebo vdýchnuť atmosféru prírody vášmu interiéru vo forme efektných svietidiel, barových stoličiek a iných doplnkov.

Bytové doplnky z obnoviteľných materiálov aj napriek svojmu tak trochu nedokončenému vzhľadu sa na dizajnových festivaloch umiestňujú na popredných miestach.

Korok ako ho možno nepoznáte, dizajnová stolička

V roku 2013 korok patril medzi šampiónov na Dizajn festivale v Londýne a potvrdil svoju využiteľnosť aj pri výrobe doplnkov vyššieho štandardu. Dizajn stoličiek: Around the Tree.

Leňoška je vyrobená z odpadového korku, ktorý vzniká pri výrobe zátok.

Na tomto dizajnérskom kuse vyniká unikátna vlastnosť materiálu, ktorá spočíva v možnosti jeho ohybu v dvoch smeroch súbežne.

Korok ako ho možno nepoznáte, lenoska

Tento trojdimenzionálny tvar vznikol zlepením plochých vrstiev korku a výsledkom je leňoška, ktorá v sebe snúbi ľahkosť a stabilitu.

(Zdroj: archív)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

    Dopyt na stavené práce

    Stavba a služby
    Go to Top