Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti – chata, chalupa či apartmán?
Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti – chata, chalupa či apartmán?

Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti – chata, chalupa či apartmán?

Predaj zájazdov do dovolenkových rezortov je v plnom prúde. Turecko, Cyprus, Grécko a Bulharsko už tradične bodujú na popredných priečkach top destinácií a dôveru slovenských dovolenkárov si postupne získavajú aj menej známe krajiny.

Poniektorí nedajú dopustiť na krásy Slovenska, a preto si voľný čas plánujú a vychutnávajú v domácom prostredí, bez potreby cestovania do zahraničia.

Nech už ste prívržencom dovolenky v cudzine alebo doma, určite ste sa už aj vy zamýšľali nad možnosťou investovať do kúpy vlastného rekreačného bývania.

Je to logická alternatíva pre dovolenkárov, vyhľadávajúcich to isté miesto kvôli overenému oddychu, ale aj pre tých, čo by zároveň radi investovali do niečoho prosperujúceho.

Pred samotnou kúpou nehnuteľnosti by ste si v prvom rade mali ujasniť, čo konkrétne od toho kroku očakávate.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Chalupa alebo chata

Málokde na svete je trávenie voľného času na chate či chalupe také populárne ako na Slovensku.

Štýlová stavba, pekne upravené okolie v atraktívnej lokalite blízko hôr alebo vody – taká je tradičná predstava o ideálnej chalupe. So zvyšujúcou sa životnou úrovňou spravidla kupujúci dohliadne na základné veci, ako je pripojenie rekreačného objektu k elektrine, vode a kanalizácii.

Skontroluje stav strechy, prípadnú vlhkosť stien.

Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti, chalupaVzdialenosť od súčasného bývania je asi najrozhodujúcejším faktorom pri kúpe rekreačnej nehnuteľnosti pre vlastnú potrebu. Každá časť nášho malého Slovenska dokáže vyčarovať nezabudnuteľnú scenériu na relax. Ja som si veľmi obľúbil Liptov.

Podstatné je, ako dlho je potrebné cestovať za oddychom. Čím dlhšia cesta, o to dlhšie prestávky medzi jednotlivými výletmi. Chata a chalupa sú vo väčšej miere spojené s nižším komfortom, pretože všetky služby poskytuje užívateľ sám sebe.

Nezodpovedanou otázkou ale ostáva, akú časť roka plánuje tráviť vo svojom rekreačnom objekte. O nehnuteľnosť sa treba starať celoročne, pretože neobývaná budova rýchlo chátra a z príjemných chvíľ na vidieku by sa časom mohla stať aj nepríjemná povinnosť.

Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti – chaty v chatárskej oblasti alebo do chalupy s väčším súkromím sa vám oplatí len vtedy, ak ju budete s obľubou využívať na dovolenky či občasné víkendy a zveľaďovanie vašej rekreačnej nehnuteľnosti vám bude prinášať radosť.

Pred samotnou kúpou nehnuteľnosti majte na zreteli, že jej udržiavanie si bude vyžadovať ďalšie náklady. Atmosféra pobytu na chalupe je ale nenahraditeľná a ak sami neviete chatu naplno využiť, zamyslite sa nad možnosťou jej prenajímania v čase, keď ju neplánujete využívať.

Apartmán

V súčasnosti je najpopulárnejšou formou investície kúpa apartmánu v regióne s veľkým potenciálom rastu cien. Moderné apartmánové domy sa svojimi službami a wellness zariadením situovaným priamo v objekte približujú k zariadeniam hotelového typu.

Upratovací servis, recepčná služba, možnosť stravovania v reštaurácii sú štandardom. V prípade, ak apartmán budete využívať iba určitú časť v roku, je vhodné dať ho do prenájmu prostredníctvom správcovskej spoločnosti.

Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti, apartmánOdpadnú vám tak povinnosti vyplývajúce zo starostlivosti o nehnuteľnosť. Majte ale na zreteli, že nevýhodou môže byť menšia flexibilita pri výbere termínu pre vlastnú dovolenku.

Za zváženie stojí fakt, že ročný výnos z prenájmu apartmánov v turisticky atraktívnej lokalite môže prevýšiť výnos z dlhodobého prenájmu bytu v meste a hodnota nehnuteľnosti bude medziročne rásť.

Veľmi zaujímavou investíciou je najmä severné Slovensko, kde boli vybudované viaceré aquaparky. Blízkosť Tatier, Tatralandie alebo Bešeňovej sú zárukou lepšej návratnosti vložených financií.

Dôležité je uvedomiť si nutnosť poskytovania služieb ako upratovanie, výmena posteľnej bielizne, technický servis alebo aj taká banalita, ako napr. kto otvorí dvere na vašej nehnuteľnosti pre klienta. A kto skontroluje, aby zákazník vašu investíciu neznehodnotil.

Ak stále uvažujete o výnosnosti investície do nehnuteľnosti voči riziku, tak pomer je v porovnaní s inými typmi investícií najvýhodnejší. Odporúčame, aby ste počas svojho zvažovania prežili aspoň jeden víkendový pobyt vo vyhliadnutom apartmánovom dome. Sami sa tak presvedčíte, nakoľko je táto forma investície pre vás atraktívna.

Apartmán alebo vila v zahraničí

Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti v zahraničí vám zabezpečí miesto pre svoj druhý domov v lokalite, ktorú máte radi a kam môžete kedykoľvek vyraziť na dovolenku.

Zároveň môže byť táto nehnuteľnosť určená na prenájom s veľmi atraktívnymi ročnými výnosmi. Pre tých podnikavejších je tu možnosť kúpiť si nehnuteľnosť ako investíciu, spočiatku ju využívať pre vlastnú rekreáciu a neskôr ju zhodnotiť.

Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti, apartmán v zahraničíV takomto prípade je základnou podmienkou nízka nadobúdacia cena nehnuteľnosti a zaujímavá lokalita. Vzhľadom na to, že záujmová nehnuteľnosť je v zahraničí, odporúčame, aby ste sa nespoliehali iba na informácie z internetu alebo na miestnu realitnú kanceláriu.

Ak je potrebné, vycestujte a obhliadnite si vybranú nehnuteľnosť aj viackrát. Pri rozhodovaní sú nápomocné aj neformálne rozhovory s miestnymi obyvateľmi, ktorí nie sú do procesu predaja zainteresovaní.

Dobrodružné typy milujúce výzvy, ktoré so sebou prináša objavovanie skrytého potenciálu, možno zaujme Albánsko.

“S predajom dovoleniek v Albánsku sa začalo už vlani. Pribudla letecká aj autobusová doprava. Bariéry nedôvery sa prelomili a Albánsko sa definitívne dostáva na dovolenkovú mapu Slovenska.” 

Ľubomír Motyčka, šéfredaktor, časopis Cestovateľ. Krajina sa zaradila medzi top desiatku najrýchlejšie sa rozvíjajúcich dovolenkových destinácií na svete.

“Piesočnaté pláže, nedotknutá príroda, rušné mestá, viac než 200 slnečných dní v roku a nízke náklady na život sú predpokladom na to, aby Albánsko v rozvoji cestovného ruchu nasledovalo príklad svojich susedov – Chorvátska a Čiernej Hory.

Záujem zahraničných investorov o kúpu nehnuteľností rapídne narastá, pretože objavili vynikajúcu obchodnú príležitosť.” 

Peter Walshe, marketingový riaditeľ, Lalzit Bay Resort and Spa.

(Zdroj: archív)

Autor: Lyda
Go to Top