Ikony dizajnu – LC W stolička
Ikony dizajnu – LC W stolička

Ikona dizajnu – LC W stolička

Dizajnéri: Charles a Ray Eames
Návrh: 1945
Rozmer: 68 x 56 x 62 cm sedák, výška 39 cm
Materiál: ohýbaná preglejka

Manželia Charles a Ray Eames sa vo svojej dizajnérskej kariére venovali vylepšovaniu procesov 3D ohýbania preglejky, materiálu pozostávajúceho z niekoľkých vrstiev drevenej dyhy zlepenej pod tlakom.

Väčšinu skúseností s ohýbaním preglejky získali v období pred a počas druhej svetovej vojny, keď bol Charles poverený výrobou drevených
dláh pre zranených vojakov.

V povojnovom období, po návrate k dizajnérskej práci, Charles a Ray svoju pozornosť sústredili na vývoj a výrobu cenovo dostupného moderného nábytku.

Technológia výroby nábytku z preglejky spĺňala hneď dve hlavné kritériá: cenovú nenáročnosť materiálu a komfort stoličiek vytvarovaných tak, aby kopírovali ľudské telo.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Stolička z ohýbanej preglejky

Ikona dizajnu – LC W stolička s nízkym sedákom, (Low Chair Wood), bola medzi prvými stoličkami z ohýbanej preglejky, ktorá získala obľubu verejnosti.

Séria experimentov na princípe pokus-omyl ukázala, že ergonomické stoličky vyrobené z jedného kusu ohýbaného materiálu nie sú dostatočne pevné a neprešli záťažovými testami.

V záujme dosiahnutia dokonalého tvaru preto dizajnéri prišli s nápadom vyrobiť sedák a operadlo z dvoch samostatných kusov.

V dobe, keď väčšina domáceho nábytku bola masívna a čalúnená, LCW stolička reprezentovala jednoduchosť, ergonomickosť a čisté línie – parametre, ktoré odštartovali éru modernizmu.

Ikona dizajnu – LC W stolička (Low Chair Wood) sa vďaka svojmu nadčasovému dizajnu teší aj v súčasnosti veľkému dopytu.

Okrem základného prevedenia je stolička dostupná aj v čalúnenej verzii.

(Zdroj: archív)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

    Dopyt na stavené práce

    Stavba a služby
    Go to Top