Financovanie kúpy rekreačnej nehnuteľnosti, chalupy
Financovanie kúpy rekreačnej nehnuteľnosti, chalupy

Financovanie kúpy rekreačnej nehnuteľnosti – Hurá na chalupu II.

V prvej časti sme sa venovali téme – financovanie kúpy rekreačnej nehnuteľnosti iba okrajovo. Teraz jej venujeme pozornosť v celku.

Možnosti financovania

Z vlastných zdrojov: tento spôsob je prirodzene najjednoduchší. Môžete si vybrať objekt, ktorý spĺňa vaše sny a nemusíte sa prispôsobovať prísnym požiadavkám banky, o ktorých si povieme neskôr.

Navyše, pri rokovaniach s predávajúcim o konečnej výške kúpnej ceny je ,,keš“ silným argumentom.

Financovanie kúpy rekreačnej nehnuteľnosti z úverových prostriedkov: pokiaľ si na kúpu rekreačného objektu potrebujete požičať, rátajte s tým, že vám banka výber vhodného objektu sťaží.

Banky majú totiž podmienky na poskytovanie úveru pri objektoch, ktoré nie sú určené na trvalé bývanie, citeľne prísnejšie ako pri hypotékach na bývanie. Ale predsa len sú tu viaceré riešenia.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Alternatívy financovania kúpy a rekonštrukcie rekreačného objektu

a) Hypoúver s ručením priamo kupovanou nehnuteľnosťou – pokiaľ kupovaná nehnuteľnosť spĺňa požiadavky banky, z hodnoty nehnuteľnosti vyčíslenej znaleckým posudkom vám banka poskytne od 40 do 90 %. To znamená, že časť financií musíte mať z vlastných zdrojov, prípadne použiť na doplnenie niektorý z ďalších spôsobov.

b) Hypoúver s ručením inou nehnuteľnosťou – pokiaľ kupovaná nehnuteľnosť nespĺňa požiadavky banky, alebo je jej hodnota nízka, môžete založiť v prospech banky pre účely úveru inú vhodnú nehnuteľnosť. Tá dokonca môže byť vo vlastníctve inej osoby.

c) Stavebné sporenie – ak je nehnuteľnosť klasifikovaná ako dom, môžete využiť všetky výhody tohto typu financovania, aj keď nebudete objekt využívať na trvalé bývanie: účelová výpoveď, medziúver, úver, štátny príspevok.

Ak je však objekt zapísaný ako chata, dajú sa zo stavebného sporenia použiť nasporené finančné prostriedky až po uplynutí 6-tich rokov od začiatku sporenia.

d) Hypotéka na bývanie – ak je nehnuteľnosť klasifikovaná ako dom, je možné využiť pri financovaní výhody tohto úveru. Podmienkou je definovať ju ako objekt celoročného bývania. Ak je nehnuteľnosť klasifikovaná ako chata, skúste požiadať o zmenu účelu využitia stavby.

e) Spotrebný úver bez založenia nehnuteľnosti – na doplnenie ostatných uvedených spôsobov alebo pokiaľ si potrebujete požičať iba menšiu sumu. Pri tomto spôsobe financovania rátajte s vyššou úrokovou sadzbou.

Banka pri žiadosti o úver na rekreačný objekt posudzuje:

– druh stavby: je dôležité, ako je na liste vlastníctva zapísaná (ako dom, chata, záhradná chatka alebo ako stavba bez súpisného čísla),
– materiál a konštrukcia stavby: murovaná, drevostavba, skeletová a pod.,
– inžinierske siete: sú privedené do objektu voda, kanalizácia, elektrina, plyn?
– pozemok: druh a rozloha, či objekt stojí na vlastnom pozemku,
– umiestnenie a okolie: intravilán alebo extravilán obce, čo je v susedstve, či nejde o záplavovú zónu,
– dostupnosť: aká je prístupová cesta.

Veľa informácií získate už z dokumentov, ktorými sme sa podrobnejšie zaoberali v predchádzajúcej časti a ktoré vám realitný maklér poskytne pri rokovaní v kancelárii.

Zároveň s vami preberie detailnejšie možnosti financovania vami vybranej nehnuteľnosti a pomôže vám s prípadnou žiadosťou o zmenu účelu využitia stavby.

(Zdroj: Lukáš Cakóci, realitná kancelária ROCA, www.domnaslovensku.sk)

Autor: Lyda
Go to Top