Čo si všímať na obhliadke nehnuteľnosti
Čo si všímať na obhliadke nehnuteľnosti

Čo si všímať na obhliadke nehnuteľnosti

Vrháme sa do veľkého internetové dobrodružstva s množstvom ponúk, zameriavame sa na lokality a typy nehnuteľnosti podľa stanovených priorít a robíme si poznámky.
Po niekoľkých dňoch a možno aj týždňoch hľadania na rôznych realitných portáloch, pomocou najfundovanejších vyhľadávačov máme hotový zoznam a prvé obhliadky nehnuteľnosti sa môžu začať.

Takýto postup nie je úplne správny, treba si uvedomiť, že dobrá nehnuteľnosť na seba nenechá dlho čakať a preto si termíny obhliadok plánujte priebežne a čo najskôr po objavení predávanej nehnuteľnosti.

Termín obhliadky nehnuteľnosti si dohodnite presne, aby nevznikali nedorozumenia na záver si vždy zopakujte čas a miesto stretnutia a dobre si to poznačte.

Vždy sa v deň obhliadky aspoň v 3 hodinovom predstihu telefonicky ubezpečte či sa niečo nezmenilo a termín platí.

Odporúčame mať vyhradený jeden poznámkový blok, ktorý vás bude sprevádzať celou cestou pri hľadaní nehnuteľnosti. Hodí sa na poznačenie termínov obhliadky, ale aj na pripravené otázky, ktoré chcete položiť maklérovi pri fyzickej obhliadke domu alebo bytu.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Naše odporúčania pre obhliadku:

Treba si všímať doslova všetko a prvé dojmy by sa nemali podceňovať! Preto už cestou k danej lokalite, kde sa nehnuteľnosť nachádza si všímajte každý detail.

V akom sú stave cesty, hustota premávky, železnica, skrytá fabrika, aj malá môže do budúcna narobiť nepríjemnosti, obydlia v blízkom okolí, prírodu a pod.

Vezmite si so sebou manželku, priateľa alebo kolegu z práce. Je dobré mať po ruke aj názor ďalšej osoby. Nielenže je to bezpečnejšie, ale môžu si všimnúť veci, ktoré vám uniknú a je dobré si vypočuť aj ďalší názor.

Môže sa stať, že na obhliadke budú aj ďalší záujemcovia, nie je to zlé. Viac očí viac vidí. V takomto prípade budete upovedomený, že obhliadka bude vykonaná spoločne.

Obhliadka neslúži na dojednanie kúpnej ceny!

Treba si uvedomiť, že obhliadka neslúži na dojednávanie kúpnej ceny nehnuteľnosti, ale výlučne k tomu aby ste si ju poriadne pozreli, čo vám pomôže v rozhodovaní, či o nehnuteľnosť prejavíte záujem alebo nie.

Každá nehnuteľnosť je iná a dokonca môže byť aj v štádiu rozostavanosti, tzn. otvorenej stavby a preto je na mieste byť pozornejší, čo sa týka bezpečnosti.

Aj preto sa realizuje písomný zápis o vykonanej obhliadke, ktorého súčasťou je aj poučenie o bezpečnosti pre obhliadajúcich, záznam o vstupe na cudzí pozemok a pod.

Pri obhliadke môže, ale aj nemusí byť prítomný predávajúci, záleží na zmluvnom vzťahu medzi predávajúcim a realitnou kanceláriou.

Nehnuteľnosť si dôkladne prezrite a pozorne počúvajte výklad makléra.

Nezabudnite sa pozrieť do každej miestnosti a aktívne sa pýtať na všetko, čo vám nie je jasné. Predovšetkým posudzujte veľkosť miestností, ich počet a rozdelenie.

Čo sa týka dispozičného riešenia zvažujte možnosti do akej miery sú riešiteľné stavebnou úpravou.

Stav nehnuteľnosti

Čo si všímať na obhliadke nehnuteľnosti? Zamerať sa na celkový stav nehnuteľnosti. Pre istotu je dobré mať so sebou osobu (známeho stavbára), niekoho, kto má skúsenosti a vie posúdiť vážnosť prípadných statických a iných nedostatkov.

Zamerajte sa aj na detaily, najmä stav stien, okien, dverí, podlahy.

Doslova si v kúpeľni pustite vodu, na záchode spláchnite a pozrite sa aj do stupačky, napríklad na materiál vetracej šachty, v niektorých bytovkách je ešte stále z azbestu.

Poriadne si skontrolujte aj vonkajšiu časť budovy a dvor, čo všetko sa tam nachádza a v akom sú stave. Pýtajte sa na materiál, z čoho sú postavené nosné steny, strecha, zateplenie, fasáda, stav pivnice a povaly, atď.

Niekedy je dobré mať so sebou ručné svietidlo pre prípad, že nebude pripojená na zdroj svetla napr. pivnica alebo povala.

Zamerajte sa na blízke okolie

Na to aby ste posúdili hlučnosť okolia, prípadne susedov, je dobré ak danú nehnuteľnosť navštívite aj sami a najmä v podvečer, kde je predpoklad, že bude doma väčšina susedov.

Poprechádzajte sa okolo budovy, pod oknami a v bytovom dome v spoločných priestoroch ako sú chodby, poschodia a pod.

Nezabudnite ani na vedľajší vchod do susedského bytového domu v prípade bytoviek s viacerými vchodmi, práve tam sa môže skrývať váš hlučný sused.

Nebojte sa klásť otázky, čím viac tým lepšie. Po návšteve viacerých nehnuteľností si nebudete pamätať podstatné parametre, preto si robte poznámky. Najlepšie je zapisovať poznámky do stĺpcov, aby ste mohli porovnávať.

Vyžiadajte si k nahliadnutiu dokumenty

Ak sa vám nehnuteľnosť páči a je predpoklad, že by ste sa na ňu prišli pozrieť druhýkrát, tak si žiadajte k nahliadnutiu aj dokumenty, ktoré s nehnuteľnosťou súvisia. Dôležité je pozrieť fotokópiu z katastrálnej mapy, výpis listu vlastníctva, nadobúdacia zmluva, prípadne osvedčenie o dedičstve.

Nezabudnite tiež na potvrdenie o veku stavby, ročné vyúčtovanie za energiu, vyrovnanie nedoplatkov. Pri domoch kolaudačné rozhodnutie, projektovú dokumentáciu pri novostavbách a revízne správy.

Pri pozemkoch sa oboznámiť s územným plánom a dokumentáciu o napájacích bodoch na inžinierske siete, ako sú voda, elektrina, plyn.

Na záver si zrekapitulujte fakty a doplňte alebo opravte podstatné informáciu o parametroch, ako sú výmera, poschodie, orientácia, komora, balkón, loggia, pivnica, garáž, možnosti parkovania, prevádzkové náklady…, tiež nie je na škodu sa spýtať na dôvod predaja nehnuteľnosti.

Ak ste nehnuteľnosť posunuli do užšieho výberu, je dobré požiadať o opätovnú obhliadku a pozrieť ju ešte raz.

Potom nasleduje zvažovanie a rozhodovanie, tu odporúčame vyhodnocovať informácie komplexne.

Viac informácií znamená aj lepší úspech pri vyjednávaní o cene.

(Zdroj: Foto – Pixabay)

Autor: Lyda
Go to Top