

Správa bytového domu a legislatíva
V prípade, že ste vlastníkom bytu v bytovom dome, vstupujete do právneho vzťahu so správcom bytového domu, ktorý zabezpečuje správu bytového domu podľa zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
Podľa predmetného zákona správa domu znamená obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva.
Služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru, vedenie účtu domu v banke, vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv.
A iných nedoplatkov a iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.
Správa bytového domu
Môže byť vykonávaná samotnými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v bytovom dome prostredníctvom spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, alebo môže byť vykonávaná externým správcom, najčastejšie spoločnosťou s ručením obmedzeným.
Vždy však môže byť určená len jedna forma správy.
Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby. Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt
Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín
O forme správy bytového domu rozhodujú jednotliví vlastníci bytov a nebytových priestorov, pričom je možné meniť formu správy bytového domu.
V prípade spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome ide o právnickú osobu, ktorá je zapísaná do registra spoločenstiev vedenom obvodným úradom v sídle kraja príslušnom podľa sídla spoločenstva.
Vznik spoločenstva musí odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Spoločenstvo musí mať určené orgány, medzi ktoré patria predseda, rada a zhromaždenie. Predseda je štatutárnym orgánom spoločenstva, ktorého volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky.
Správca bytového domu
Môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ktorá má v predmete podnikania alebo v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu.
V prípade, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome sa rozhodnú pre túto formu správy, musia uzatvoriť so správcom písomnú zmluvu o výkone správy.
Zmluva sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Takáto zmluva je záväzná pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, teda aj pre tých, ktorí s touto formou správy bytového domu nesúhlasia.
Komunikáciu so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorého si zvolia vlastníci bytov a nebytových priestorov, tzv. domový dôverník.
Spoločenstvo vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov, ako aj správca môžu vykonávať správu bytového domu len spôsobom určeným v zákone č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, kde sú uvedené presné oprávnenia správcu.
Ktorá forma správy je výhodnejšia závisí od konkrétnych podmienok bytového domu.
Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže byť finančne výhodnejšie, vyžaduje ale zodpovednú a spoľahlivú osobu predsedu, ktorý sa nemusí v každom bytovom dome nájsť.
(Zdroj: archív, JUDr. Vladimír Novák, advokát)