Adrenalín menom Downhill, cyklistika
Adrenalín menom Downhill, cyklistika

Adrenalín menom Downhill

Čo sa presne ukrýva pod anglickým výrazom Downhill? Je to časová disciplína v cyklistike, ktorá sa koná na trati v teréne s klesajúcim charakterom a rôznymi terénnymi prekážkami.

Jazdci, obľubujúci adrenalínové výzvy, prekonávajú klopené zákruty, množstvo skokov a strmé svahy vo vysokej rýchlosti.

Trať je vytýčená po oboch stranách páskami a víťazí jazdec s najkratším časom. Väčšina tratí sa dá prejsť do päť minút.

Mnoho cyklistov, ktorí obľubujú technicky náročný terén a adrenalínovú výzvu horskej cyklistiky sa časom preorientujú na adrenalín menom Downhill.

Táto disciplína je vhodná pre jazdcov, ktorí sú prirodzene zruční v technicky náročnom teréne a radi posúvajú svoje limity.

Nemyslite si však, že prirodzený talent a šikovnosť vám pri tejto disciplíne budú postačovať, nevyhnutné sú aj sila a dobrá kondícia.

Množstvo skokov a strmé svahy

Náročný terén a vysoká rýchlosť sú predpokladom pre pády. Ak sa pre tento šport rozhodnete, určite si zabezpečte adekvátnu výbavu.

Samozrejmosťou sú chrániče na celé telo, integrálna prilba, rukavice, vhodná obuv a špeciálne upravený bicykel s odpružením vpredu aj vzadu a s tvrdeným rámom.

Moderné downhillové bicykle majú hmotnosť 14 až 19 kilogramov.

Sú väčšinou nižšie, majú voľnejší hlavový uhol aby boli stabilnejšie pri vysokých rýchlostiach a v klopených zákrutách.

Zjazdová cyklistika si podmaňuje čoraz viac nadšencov aj na Slovensku.

Vo svojej extrémnej podobe sa zaraďuje medzi adrenalínové športy ale v miernejšej verzii je vhodná aj pre rekreačných cyklistov, amatérov, či staršie deti pod dozorom.

Cyklotrasy podľa stupňa náročnosti

Aby adrenalín menom Downhill mohol poskytovať zážitok z rýchlosti, ktoré vychutná každý, lyžiarske strediská sa v lete zmenia na bike parky. Vybudovali sa cyklotrasy s rôznym stupňom náročnosti zjazdu určené pre širokú škálu nadšencov.

Najnáročnejšie trasy sú označené názvom Downhill (DH).

Pre tieto trasy sú charakteristické výrazné prevýšenia, lesné cesty s poprepletanými koreňmi stromov, kamenisté cesty, drevené lávky, či skokanské mostíky.

Cyklistické trasy sú označené farebne, kde čierna predstavuje najnáročnejšiu, cez červenú až po modrú, ktorá je najľahšia.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Známe Bike parky

• Bike Park Bachledova www.sunbalchedova.sk
• Bike park Kálnica (pri Novom Meste nad Váhom) www.bikecentrumkalnica.sk
• Bike park Malinô Brdo www.bikepark.skipark.sk
• Bike park Kubínska hoľa www.kubinska.sk
• Bike park Jasná www.bikepark.jasna.sk
• Giant bike park Vysoké Tatry – Hrebienok www.vt.sk
• Bike park Veľká Rača – Oščadnica www.facebook.com/pages/BikePark-Veľká-Rača-Oščadnica/115816595119975
• Bike park Valčianska dolina www.snowland.sk
• Bike park Donovaly, www.lyziarskaskola.sk
• Bratislavský bike park Rohatka www.facebook.com/SlobodnyBajker
• Bike park Kavečany www.facebook.com/bikeparkkavecany

Ako na to…

Ak ste sa zamýšľali nad tým, že vyskúšate Downhill, tento príspevok je určený práve pre vás. Môže vám pomôcť urobiť výrazný progres od prvého pokusu k cyklistickému démonovi v pomerne krátkom čase.

Adrenalín menom Downhill, pretekyDržanie tela

Kľúčovou záležitosťou pri Downhille je pozícia tela. Či už bicykel smeruje nahor alebo dole svahom, ste v úklone vpravo alebo vľavo vždy by ste mali byť schopný viesť imaginárnu zvislicu medzi bedrami a ložiskom pedála.

V začiatkoch dbajte na zvládnutie kónického pohybu tela, čo je v podstate prenos váhy okolo imaginárnej zvislice.

Brzdenie

Keď je váha tela v správnej pozícii a vo veľkej rýchlosti smerujete dole svahom, je čas zamerať sa na brzdy. Hlavný rozdiel medzi pokročilým jazdcom a začiatočníkom je badateľný práve pri technike brzdenia.

Nováčik použije brzdy v čase keď zistí, že ide príliš rýchlo a chce spomaliť, kým pokročilý jazdec používa brzdy aktívne aby sa vopred pripravil rýchlostne na manévre a zákruty.

Vyskúšajte si na rovinatom úseku kontrolu rýchlosti. Všímajte si ako reaguje telo na prudkú zmenu rýchlosti a snažte sa udržať správnu pozíciu tela.

Hra s brzdami

S malou rutinnou hrou môžete otestovať vaše schopnosti a vylepšiť kontrolu:

1. Nájdite vhodný terén a vyznačte štartovaciu čiaru. 2. Vyznačte čiaru pre brzdenie asi o 5 až 10 m po štartovacej línii. 3. Vyštartujte zo štartovacej čiary a vo veľkej rýchlosti sa približujte k brzdnej čiare, v okamihu keď predné koleso je na čiare brzdite s prednými brzdami a pokúste sa zastaviť čo najrýchlejšie. 4. Opakujte postup a skúste brzdenie zadnými brzdami. Po niekoľko násobnom opakovaní tohto cvičenia zistíte, ktoré brzdy sú efektívnejšie a ako udržať správnu pozíciu tela.

Prejazd cez prekážky

Prejazd cez korene sú najčastejšími prekážkami na trati. Kľúčom k zvládnutiu trate je pozerať sa na trať pred sebou a pripraviť smerovanie bicykla ešte pred priblížením sa ku prekážkam.

Tiež je dôležitá schopnosť predpokladať ako môže váš bicykel reagovať. Korene môžete v rovinatom teréne preklenúť v priamej línii. Kolesá by sa mali vždy točiť keď prechádzate cez prekážky.

V prípade ak prudko zabrzdíte na koreňoch, tak dôjde ku šmyku a bicykel sa vám vymkne spod kontroly.

Prepadliny na trati

Prepadliská sú postrachom pre novicov. Pri správnej pozícii tela sa však dajú zvládnuť bez obáv.

Dôležite je ustriehnuť aby v čase keď predné koleso dosiahne prepadlisko ste začali ovládať bicykel a udržali ho v rovnakom uhle ako priebeh trate pod vami.

Svoju váhu presuňte dozadu, s vystretými rukami tlačte nadol a nohami vpred.

Pri dostatočnej rýchlosti a pri správnej technike bicykel s jazdcom dopadne na terén bezpečne.

Náročné zákruty

Správna rýchlosť pri približovaní sa do zákruty je kľúčom k jej zvládnutiu.

Zákrutu kopírujte po jej vonkajšom okraji s ukloneným bicyklom, pričom v strede zákruty váhu tela prenesiete na bicykel cez vonkajšiu nohu aby centrum tiaže sa nachádzal v najnižšom bode.

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda
Go to Top