Kvetinové záhony
Kvetinové záhony zvyčajne na zimu prikrývame čečinou, aj keď mnohé trvalky a cibuľoviny sú pomerne odolné a žiadnu prikrývku nepotrebujú.
Dôležitejšie je rastliny pred zimou okopať, aby bol v pôde dostatok vzduchu, ktorý je dobrým izolátorom, a zaliať.
Vyššie trsovité trvalky je možné nahrnúť zeminou podobne ako dreviny. Na jeseň by sme nemali trvalky ani okrasné trávy strihať, pretože cez rezné rany môžu namŕzať korene.
Z kvetinových záhonov v tomto období odstraňujeme len odkvitnuté rastliny a ich časti (len z estetických dôvodov) a vysádzame cibuľoviny, ktoré pokvitnú na budúcu jar (najvhodnejší termín je v septembri, ale ak sme to nestihli, môžeme vysádzať aj neskôr).
Tiež môžeme presádzať alebo rozsádzať trvalky, ktoré kvitli zavčasu na jar, prípadne vysádzame nové rastliny z črepníkov.
Dôkladné vyčistenie trvalkových záhonov robíme až na jar, keď už máme istotu, že rastliny dobre prezimovali.
Chladnejšie rána nám pripomínajú neúprosne sa blížiacu jeseň, teda čas, kedy musíme myslieť aj na zazimovanie záhrady a rastlín, ktoré nám krášlia okná a balkóny.
Balkónové rastliny
Balkónové rastliny sú koncom leta a na jeseň najkrajšie – všade vidno záplavu pestrofarebných kvetov. Ale aj tu musíme myslieť na zimu – ak chceme predĺžiť čas, dokedy budú kvetiny na balkónoch, mali by sme mať pripravenú prikrývku pre prípad nočných mrazov.
Tie niekedy prichádzajú už v septembri a často stačí jedna chladná noc, aby kvety omrzli.
Pritom môže byť ešte dlhá a pekná jeseň. Preto je vhodné sledovať predpoveď počasia a v prípade, že by malo v noci mrznúť, kvetiny jednoducho zakryjeme – novinami, ale vhodnejšia je biela netkaná textília, ktorá ich lepšie ochráni.
Takéto predĺženie vegetácie je, samozrejme, možné aj v záhrade, kde chránime hlavne chúlostivejšie rastliny a práve kvitnúce kvetiny, napr. chryzantémy.
Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania! Rezervuj si konzultáciu
Rastliny pestované v nádobách
Rastliny vysadené v nádobách a zvýšených záhonoch sú citlivejšie. Cez steny nádob premŕza koreňový priestor a niektoré rastliny takýto spôsob pestovania vôbec neznášajú.
Tie odolnejšie potrebujú dostatok vody a ochranu pred priamym slnkom, hlavne v predjarí.
Výnimkou sú skalničky, pochádzajúce z vysokohorských oblastí so silnými mrazmi, ktoré prezimujú pomerne dobre v suchšom priepustnom substráte.
Dreviny a ruže
Jeseň je najoptimálnejším obdobím na výsadbu drevín a ruží (od začiatku októbra až do mrazov).
Na jeseň vysadené dreviny lepšie zakorenia a v nasledujúcom roku už dobre rastú a bohato kvitnú. Pri jesennej výsadbe výhonky neskracujeme, zastrihneme len korene a prípadné polámané časti. Hlboký výchovný rez urobíme až na jar.
Pri výsadbe zeminu okolo koreňov dobre utlačíme, kríky dôkladne zalejeme a prihrnieme zeminou čo najvyššie, aby sme ich ochránili pred mrazmi.
V ďalšom roku rastliny bežne ošetrujeme – prihnojujeme, polievame a v prípade potreby tvarujeme.
Zazimovanie rastlín a záhrady sa nezaobíde bez čečiny, ktorou môžeme prikryť v záhrade azda všetko.
Na jeseň venujeme zvláštnu pozornosť hlavne kríkom ruží – kríky okopeme, prihnojíme a prihrnieme zeminou, stromčekové ruže môžeme zabaliť do hrubého papiera alebo netkanej textílie.
Pre prípad silných mrazov je dobré mať pripravenú aj čečinu na dodatočné prikrytie ruží, kvetín a citlivých drevín. Ak je však v zime dostatok snehu, ten je najlepšou tepelnou izoláciou a prikrývanie nie je nutné.
Naopak, ak je zima teplá a vlhká, pod vrstvou čečiny môžu rastliny zahnívať a trpia hubovými chorobami.
(Zdroj: Foto – Pixabay)