Výmena alebo renovácia výťahov
Výmena alebo renovácia výťahov

Výmena alebo renovácia výťahov ?

Keďže nie je možné naraz vymeniť 40 000 výťahov nainštalovaných v Slovenskej republike, norma pripúšťa postupné odstraňovanie bezpečnostných rizík. Najprv sa odstraňujú veľmi nebezpečné, ktoré priamo ohrozujú zdravie a život, až po menej nebezpečné.

Združenia vlastníkov bytov by mali žiadať servisné organizácie, aby prevádzkovateľovi odovzdali formulár, v ktorom sú tieto bezpečnostné riziká zaradené do určitých prioritných úrovní.

Na základe tohto formulára sa prevádzkovateľ musí rozhodnúť pre postupný spôsob odstraňovania porúch alebo pre radikálne riešenie.

Výmena alebo renovácia výťahov TuchyňaTreba si uvedomiť, že do údržby starých, nebezpečných zariadení sa vkladajú ročne nemalé peniaze.

Po rekonštrukcii by sa vykonával už len nevyhnutný servis (revízie), na ostatné poruchy sa vzťahuje záruka (24 až 36 mesiacov).

Výhodná výmena výťahu

Výmena alebo renovácia výťahov? Výmena celého zariadenia naraz je preto z ekonomického a technického hľadiska najvýhodnejšia.

Obnova bytových domov je na Slovensku v posledných rokoch veľmi aktuálna.

Staré panelové či tehlové bytovky a domy sa dostávajú do kritickej situácie z technického a technologického hľadiska.

Jedným z dôležitých aspektov, ktorý je treba riešiť, je aj výmena, resp. renovácia výťahov. A to nielen z hľadiska možných úspor elektrickej energie, ale najmä z hľadiska bezpečnosti užívateľov.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Pri čiastočných výmenách je potrebné uskutočňovať ich v súlade s normami (v tzv. balíkoch).

Napr. pri výmene rozvádzača treba zrušiť pohyblivú podlahu a STOP tlačidlo v kabíne, namontovať automatické dvere, obojstrannú komunikáciu, STOP tlačidlo na kabíne a v šachte.

V každom prípade vymenené komponenty musia byť pri postupnej výmene kompatibilné a musia byť certifikované v súlade s normami (STN EN 80-1).

Certifikované náhradné diely

Pri čiastočných opravách treba požadovať komponenty (rozvádzač, revízne súpravy na kabíne, zámky, atď.), ktoré pri výmene ďalších dielov (automatické dvere, zberný systém, dvojrýchlostný alebo regulovaný pohon) budú zabezpečovať kompatibilitu riadiaceho systému a nebude potrebné tieto diely nahradiť novými.

Vo všeobecnosti treba požadovať moderné systémy, ktoré zabezpečia vyšší komfort, bezpečnosť, zvýšenie prepravnej kapacity a zníženie prevádzkových nákladov.

(Zdroj: www.tuchyna.sk)

Autor: Lyda
Go to Top