

Výber nového nájomníka vyžaduje obozretnosť!
Predtým, ako dáte niekomu kľúče od bytu či domu, ktoré sa chytáte prenajímať, poriadne si preverte nájomníka.
Výber nového nájomníka si vyžaduje obozretnosť a najlepšie ak osobu ktorej sa chystáte prenajať nehnuteľnosť preveríte ešte pred podpisom zmluvy a to hneď trikrát.
Spýtajte sa napríklad na jeho posledný prenájom, ako dlho trval a prečo sa rozhodol presťahovať na novú adresu.
Aj nájomník môže mať svoje referencie, ktoré viete overiť
Čo najviac osobných informácií. Napríklad, kde pracuje a na akej pozícii. Aké má vzdelanie, či sa chystá prenajímať sám alebo s rodinou. Opýtajte sa aj na zvieratá, psy a mačky.
Ďalšie informácie si viete overiť na internete, úradoch alebo u správcov bytových domov. Dôležité je aby nebol v minulosti neplatič, aby nemal záznam v registri dlžníkov alebo nebola voči nemu vedená exekúcia.
Ak je to možné dohodnite sa s nájomníkom na 2 až 3 mesačnom preddavku za nájom, ako zábezpeka pre prípad neplatenia a svojvoľného vysťahovania bez oznámenia prenajímateľovi.
Stáva sa to pomerne často, že sa nájomník jednoducho vyparí a vy zistíte, že doklady boli falošné alebo zneužité.
Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby. Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt
Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín
Opatrný musí byť aj podnájomník
Tak, ako v každom biznise, aj medzi prenajímateľmi sa nájdu nepoctivý obchodníci. Preto je potrebné ešte pred podpisom zmluvy prejsť objekt nájmu a prekontrolovať najmä poškodený inventár.
Dôležité je žiadať, aby boli nedostatky odstránené alebo obsiahnuté v zmluve.
Rovnako si treba dať pozor na odpis meračov energií, aby ste sa vyhli plateniu nezavinenej nadspotreby.
Porovnajte si skutočnú veľkosť nehnuteľnosti s parametrami v nájomnej zmluve. Nie vždy to sedí s realitou.
Dôležité je aj dohoda a tom, aby majiteľ svojvoľne nezvyšoval nájomné, napríklad môže to byť len po dohode obidvoch strán alebo raz ročne o určité percento podľa inflácie a pod.
Aj v prípade nájomníka sú na mieste otázky na prenajímateľa. Preto pri obhliadke sa nebojte spýtať na predchádzajúcich nájomníkov. Ak niekto vystrieda viac nájomníkov za jeden rok, tak niečo nie je v poriadku.
(Zdroj: Foto – Pixabay)