Svet nehnuteľností má svoje pravidlá
Svet nehnuteľností má svoje pravidlá

Svet nehnuteľností má svoje pravidlá

Byt alebo inú nehnuteľnosť nekupujeme často, obyčajne raz alebo dvakrát za život. Potom si z nej pomocou fantázie, rúk a peňazí tvoríme domov.

Zarážajúca je pritom ľahkomyseľnosť, s akou k tomuto dôležitému kroku niektorí kupujúci pristupujú.

Len pre porovnanie – keď zahraničný klub kupuje futbalistu, podrobí ho náročnému niekoľkohodinovému testu, aby perfektne poznal jeho zdravotný stav.

A čo vy? Vy predsa tiež nechcete kúpiť mačku vo vreci.

Je veľmi dynamický a presne kopíruje stav, v akom sa nachádza konkrétny región či určitá príjmová vrstva. Je dobré sa pred vstupom do tohto samostatného sveta aspoň trošku pripraviť.

Aké sú základné pravidlá pri kúpe nehnuteľnosti?

Overte si, či skutočne jednáte s majiteľom nehnuteľnosti, či má nehnuteľnosť jedného alebo viacerých majiteľov a v prípade, že jednáte s ich zástupcom, či je splnomocnený na tieto úkony od ostatných majiteľov.

To isté platí aj o realitnej kancelárii. Každá realitná kancelária by mala mať plnú moc od majiteľa či všetkých spolumajiteľov.

Akákoľvek zmluva uzatvorená len s jedným spolumajiteľom je právne napadnuteľná.

Overte si vždy typ vlastníctva kupovanej nehnuteľnosti. Či ide o nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve, t.j. byt, dom či iný druh nehnuteľnosti je zapísaný v katastri nehnuteľností na meno konkrétneho majiteľa.

Ak sa chystáte kúpiť družstevný byt, je potrebné overiť si platnosť členstva vzťahujúce sa k bytu na príslušnom družstve.

Pri takejto kúpe ide o prevod členských práv – konkrétneho podielu v rámci družstva.

V prípade, že ste potenciálnym stavebníkom a máte záujem o pozemok, predovšetkým sa na Obecnom úrade oboznámte s územným plánom obce.

Pozor na prekvapenia

Vyhnete sa takým prekvapeniam, akým je výstavba budúcej skládky, práve prebiehajúce konanie na zmene územného plánu či výstavba diaľnice, ktoré váš pozemok znevýhodnia.

Iné to nie je ani pri kúpe už dokončených domov. Svet nehnuteľností má svoje pravidlá a preto nekupujte mačku vo vreci!

Neľutujte peniaze a nechajte si u odborníkov spracovať stavebno-technický rozbor nehnuteľnosti (a to aj v prípade novostavby!!! ).

Nie všetky vady a nedostatky sú totiž viditeľné voľným okom. Ak sa neprejavia pri novej nehnuteľnosti, často má klient smolu a musí si nechať závady odstrániť na vlastné náklady.

Kupujte za reálnu cenu

Nechajte si vypracovať tržný odhad, alebo si sami zistite ceny nehnuteľností – obvyklé v danej lokalite. Nejde len o to, aby ste nehnuteľnosť kúpili za reálnu cenu, ale aby ste vedeli, za koľko by ste ju mohli v budúcnosti predať.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

K požadovanej kúpnej cene staršej nehnuteľnosti si pripočítajte náklady na nutné opravy, ktoré sú výsledkom stavebno-technického rozboru. Súčet oboch cien (kúpnej + ceny opráv) vám dá skutočnú cenu kupovanej nehnuteľnosti.

Vaše ďalšie kroky po dobrej kúpe už budú smerovať len za tými doplnkami, ktoré dodajú vášmu novému domovu punc vašej osobnosti a štýlu.

Zrealizujte si svoj veľký sen o vlastnej nehnuteľnosti v zahraničí!

Keďže naše myslenie nemá hranice a nemá ho ani naša fantázia, je možné v súčasnosti už aj bežnému malému „investorovi“ skombinovať sny a túžby o dovolenkovom bývaní v ktorejkoľvek krajine.

Veľakrát si vystačí s financiami nižšími, ako sú bežné u nás, a to v prípade nehnuteľností, akými sú rekreačné domy a apartmány.

Realitná spoločnosť Globalyst okrem lákavých ponúk nehnuteľností u našich najbližších susedov v Maďarsku – s veľmi výhodnými cenami a dobrou dostupnosťou aj k miestu práce a zamestnania, zabezpečuje kúpu apartmánov a víl pri slovenskom mori – v Chorvátsku, po celom pobreží.

Veľmi dobré ohlasy máme na Taliansko a Ligúrsku riviéru a dopyt je aj po investovaní vo vychytených letoviskách Antalyi, Kemeri, Side a v obľúbenom Turecku.

Nové rezidenčné štvrte na pobreží

Osobitnou kapitolou je africký kontinent – bezpochyby je najväčší záujem o reality v Egypte.

V tejto úžasnej krajine veľmi rýchlo rastie trh s ponukou v nových rezidenčných štvrtiach na pobreží.

Miestni developeri sa vedia rýchlo prispôsobiť požiadavkám európskych klientov a predávané nehnuteľnosti sú zariadené nábytkami a doplnkami podľa našich estetických požiadaviek.

Musíme zdôrazniť a pripomenúť, že celý právny a realitný servis v týchto krajinách prebieha za účasti našich slovenských a českých spolupracovníkov.

Žijú v týchto krajinách trvalo preto dobre poznajú miestne zákony a pomery.

(Zdroj: Text – Globalyst, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda
Go to Top