Prikrmovanie vtáctva celoročne
Prikrmovanie vtáctva celoročne

Prikrmovanie vtáctva – prečo z toho nespraviť rodinnú tradíciu?

Táto tradícia v súčasnosti je trochu na ústupe, čo je škoda. Prikrmovanie je totižto jednou z najúčinnejších foriem pestovania vzťahu k prírode a vtáctvu.

Zároveň je to potrebná pomoc pre drobné spevavce a ostatné vtáky, ktoré u nás zimujú nakoľko zimné obdobie núti inak plaché operence priblížiť sa k ľudským obydliam aby získali potravu.

Vaše ratolesti určite poteší, ak budú môcť sledovať veľkolepé prírodné divadlo – ako sa sýkorky zlietnu na slnečnicové semená vo vtáčej búdke, ktorú ste spoločne umiestnili na balkóne alebo na strome v záhrade.

Prikrmovanie vtáctva na jar

Pre kŕmidlá treba vybrať vždy bezpečné miesto a nikdy ich neumiestňovať v blízkosti frekventovaných ciest, či presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch naraziť.

Dôležité je tiež aby vtáky mali v prípade ohrozenia dostatočný priestor na odlet.

Vtáčie búdky počas zimy

Určite si aj vy pamätáte, ako ste v škole stavali vtáčie búdky a počas zimy do domčeka zaveseného na strome pravidelne nosili vtáčí zob.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Na prikrmovanie vtáctva sú vhodnou pochúťkou aj olejnaté semená, predovšetkým slnečnicové, môžu byť aj repkové, mak, nesolené arašidy a aj vlašské orechy. Pre vtáctvo možno prichystať aj tukové kŕmidlo.

Pochúťky do vtáčej búdky

Do roztopeného bravčového tuku sa primiešajú rôzne zrná a túto zmes je možné naliať do polovice škrupiny z kokosového orecha. Keď tuk v škrupine ztuhne povesí sa otvorom smerom dole na vhodne vybraté miesto.

Využiť možno tiež šišky z borovice alebo smreka, ktoré sa postupne namáčajú do tukovej zmesi a nechajú sa postupne tuhnúť.

Niektoré druhy vtákov si pochutia na surovom bravčovom loji alebo slanine (údenú slaninu je potrebné najprv umyť v teplej vode, zbaviť ju nadbytku soli, následne ju vysušiť, až tak zavesiť do kŕmidla).

Vhodné sú aj nakrájané jablká či hrušky. Aktivity spojené s prikŕmovaním vtákov mnohým deťom aspoň čiastočne nahradí pocit z domáceho miláčika, ktorého z nejakého dôvodu nemôžu mať.

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda
Go to Top