Prečo obnovovať bytový dom, panelák
Prečo obnovovať bytový dom, panelák

Prečo obnovovať bytový dom?

Väčšina z nás žije v bytových domoch postavených v rokoch 1950 – 1990. Každá budova si vyžaduje po rokoch väčší zásah, tí ktorí vyrastali v rodinných domoch to dobre vedia.

Bez pravidelnej údržby a raz za 30 až 40 rokov aj komplexnej obnovy, to jednoducho nejde!

Životnosť panelových bytových domov

Životnosť panelákov sa určila už počas ich projektovania na približne 80 rokov a mala by sa dosiahnuť pri dodržaní všetkých podmienok dostatočnej pravidelnej údržby.

Hlavným nepriateľom ovplyvňujúce životnosť budov sú čas, poveternostné podmienky a bežné opotrebenie.

Vplyv klimatických podmienok počas dlhšej doby dokážu spôsobiť v plochách obvodových stien, panelových stykoch alebo spojoch rôzne trhliny.

Podľa rozsahu podobných nedostatkov môže prostredníctvom zvýšeného zatekania dochádzať k urýchleniu degenerácii konštrukčných častí, čím sa životnosť radikálne znižuje.

Zanedbávanie pravidelnej údržby

Pokrivkávaniu navrhovanej životnosti značne dopomohlo aj dlhodobé zanedbávanie pravidelnej údržby. Najmä technického zariadenia bytového domu, obvodových stien a strechy, kde častokrát sa údržba obmedzila na revízie a odstraňovanie havarijných stavov.

Musíme pripustiť, že aj v časoch hromadnej socialistickej výstavby sa robili chyby a dnes nám nikto nezaručí kvalitu projektov. Rovnako nevieme, aká bola kvalita použitého stavebného materiálu a či z hľadiska dodržiavania technologických postupov bolo všetko dodržané.

Zistiť objektívnu životnosť panelákov je veľmi komplikované až nemožné a preto je lepšia cesta a zároveň aj dobrá prevencia predpokladať, že bytové domy starnú rýchlejšie než sa očakávalo.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Čo získate komplexnou obnovou bytového domu?

Predĺženie životnosti stavby

Prečo obnovovať bytový dom? Ak chceme aby nám bývanie slúžilo ešte ďalších 30 – 40 rokov, je najvyšší čas sa rozhodnúť pre komplexnú obnovu celého bytového domu.

Práve obnovou a zateplením sa odstraňujú systémové poruchy a objekt získava novú obalovú konštrukciu, čím sa zabezpečí predlženie životnosti stavby.

Odkladanie obnovy je vážny problém

Neustále odkladanie obnovy obvodových plášťov budov môže zapríčiniť stav, keď už bude znemožnené jeho zateplenie alebo sa bude musieť voliť technicky podstatne náročnejší zásah.

Samozrejme za použitia drahších materiálov a za menej výhodných podmienok financovania, čo výrazne predraží konečnú cenu obnovy.

Šetrením energií znižujete náklady

Tepelná izolácia, výmena okien, výmena výťahov a osvetlenia, prípadne riešenie vykurovania významne zníži náklady na spotrebu energií.

Úspora na celkových nákladoch za prevádzku sa odhaduje na 50 a viac percent ročne. Z dlhodobého hľadiska vieme, že náklady na vykurovanie neustále rastú.

V nezateplenom byte bude treba na udržanie izbovej teploty dvojnásobok vykurovacej energie, ako v zateplenom byte.

Komfort a bezpečnosť

Obnovená bytovka zvyšuje celkový komfort a bezpečnosť bývania. Zvýšenie teplôt v zimnom období a zníženie prehrievania stien v letnom období.

Potlačenie vzniku plesní, vyšší hygienický štandard v celom objekte, ale aj bližší vzťah a ohľaduplnejší prístup vlastníkov k spoločnému majetku.

Staré a nebezpečné balkóny a lodžie plné systémových porúch, ktoré sa v najhorších prípadoch prestali z opatrnosti úplne používať sa pre vás znovu stanú atraktívnou terasou na jarné a letné vysedávanie pri kávičke.

Komfort a bezpečné bývanie zvyšujú aj nové elektrické rozvody a vymenený výťah za modernejší, priestrannejší, úspornejší a hlavne bezpečnejší.

Zvýšenie hodnoty bytu

Za byt v obnovenej bytovke získate viac a za podstatne kratší čas ako za byt v neobnovenej bytovke, a to či už pôjde o jeho predaj alebo prenájom. Cena vášho bytu obnovou vzrastie.

V prípade, že sa chystáte do novostavby a na váš starý byt chcete čerpať hypotéku, banky budú posudzovať jej celkovú bonitu aj z hľadiska opatrení na zabezpečenie predĺženia jej životnosti.

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda
Go to Top