

Obnova bytových domov, luxus alebo nevyhnutnosť?
Ekonomické hľadisko
Súčasný trend zvyšovania cien energií vedie obyvateľov bytových domov k zamysleniu, ako energie šetriť a znížiť tak tepelné straty objektu.
Budova svojím konštrukčným riešením často neumožňuje odstrániť úplne všetky tepelné straty, no dajú sa výrazne znížiť.
Preto sa vo väčšine prípadov vykonáva výmena okien a zateplenie obvodového plášťa polystyrénom alebo minerálnou vlnou.
Úniky tepla obvodovými stenami pri bytových domoch predstavujú okolo 30 až 40 percent, čo rozhodne nie je zanedbateľná úspora.
Odporúča sa zároveň previesť aj rekonštrukciu a zateplenie strechy. Výhodou je spolupráca s certifikovanými montážnikmi, ktorí sa riadia predpísanými normami a používajú vysokokvalitné materiály a spojivá.
Neodborné zaobchádzanie a montáž okien môže viesť k vytvoreniu tepelných mostov a k znehodnoteniu výsledného efektu aj v prípade použitia tých najkvalitnejších okien.
Po príchode do každého väčšieho mesta našu pozornosť upútajú panelové alebo tehlové bytové domy, ktoré sa hromadne stavali v 60-tych až 90-tych rokoch minulého storočia.
Tieto stavby však v mnohých prípadoch nesú neprehliadnuteľné stopy, ktoré na nich zanechali uplynulé roky a teraz sa s nimi musia súčasní obyvatelia vysporiadať.
Bezpečnosť
Pre väčšinu obyvateľov kvalita bývania nie je ľahostajná, a preto prostredníctvom dôverníkov, správcovských spoločností či z vlastnej iniciatívy hľadajú vhodné riešenie na obnovu bytového domu. Dôvodov je hneď niekoľko.
Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby. Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt
Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín
Podľa odborníkov sa životnosť bytových domov pohybuje v rozmedzí 80 až 100 rokov, je však podmienená výmenou opotrebovaných konštrukcií a závislá od pravidelnej údržby.
Budovy si vyžadujú obnovu stavebných konštrukcií a technických zariadení aspoň dvakrát počas ich životnosti, ktorú tak možno aj o niekoľko desiatok rokov predĺžiť.
Bezpečnosť obyvateľov domu by mala byť prvoradá, a preto je potrebné zvážiť rekonštrukciu balkónov, výmenu zábradlí či výťahov.
Estetické hľadisko
V neposlednom rade obnova bytových domov zohráva dôležitú úlohu aj po estetickej stránke. Zrenovovaný a zateplený bytový dom sa stáva prínosom nielen obyvateľom, ktorých nehnuteľnosť tak získala pridanú hodnotu, ale taktiež aj nám ostatným.
Skrášľujeme vzájomne prostredie, v ktorom spoločne žijeme, preto pri finálnej úprave fasády je vhodné poradiť sa s odborníkmi.
Farebná úprava
Okrem ekonomických faktorov je pri výbere fasády dôležitá aj snaha dosiahnuť súlad stavby s okolitým prostredím.
Farebná úprava fasád sa realizuje pomocou ušľachtilých tenkovrstvých omietok alebo povrchovou farbou. Lepšou alternatívou je farebná omietka, aj keď je finančne a technicky náročnejšia.
Zmes je prefarbená v celom objeme a je možné vytvoriť zrnitý, škrabaný alebo ryhovaný povrch. Takéto omietky si zachovávajú vysokú kvalitu aj po rokoch.
Vyrábajú sa na báze silikátových a akrylátových živíc, vodného skla a minerálnych zložiek. Farbenie fasád je lacnejšia, ale menej trvanlivá varianta. Farba sa nanáša na vyzreté omietky či betónové konštrukcie a staré nátery.
Rada na záver
V konečnom dôsledku komplexnosť obnovy bytového domu je najlepšia a najlacnejšia cesta. Mnohé konštrukcie a zariadenia sú za hranicou životnosti, a preto nemá zmysel obnovu odkladať. Z roka na rok stúpajú náklady na prevádzku budov a cena stavebného materiálu a stavebných prác rastie. Pri výbere dodávateľskej spoločnosti pre komplexnú rekonštrukciu je vhodné nechať sa inšpirovať referenčnými stavbami, ktoré presvedčia.
(Zdroj: Ing. Tomáš Maroš)