Obnova bytových domov v Bratislave
Obnova bytových domov v Bratislave

Obnova bytových domov, luxus alebo nevyhnutnosť?

Ekonomické hľadisko

Súčasný trend zvyšovania cien energií vedie obyvateľov bytových domov k zamysleniu, ako energie šetriť a znížiť tak tepelné straty objektu.

Budova svojím konštrukčným riešením často neumožňuje odstrániť úplne všetky tepelné straty, no dajú sa výrazne znížiť.

Preto sa vo väčšine prípadov vykonáva výmena okien a zateplenie obvodového plášťa polystyrénom alebo minerálnou vlnou.

Úniky tepla obvodovými stenami pri bytových domoch predstavujú okolo 30 až 40 percent, čo rozhodne nie je zanedbateľná úspora.

Odporúča sa zároveň previesť aj rekonštrukciu a zateplenie strechy. Výhodou je spolupráca s certifikovanými montážnikmi, ktorí sa riadia predpísanými normami a používajú vysokokvalitné materiály a spojivá.

Neodborné zaobchádzanie a montáž okien môže viesť k vytvoreniu tepelných mostov a k znehodnoteniu výsledného efektu aj v prípade použitia tých najkvalitnejších okien.

Po príchode do každého väčšieho mesta našu pozornosť upútajú panelové alebo tehlové bytové domy, ktoré sa hromadne stavali v 60-tych až 90-tych rokoch minulého storočia.

Tieto stavby však v mnohých prípadoch nesú neprehliadnuteľné stopy, ktoré na nich zanechali uplynulé roky a teraz sa s nimi musia súčasní obyvatelia vysporiadať.

Bezpečnosť

Pre väčšinu obyvateľov kvalita bývania nie je ľahostajná, a preto prostredníctvom dôverníkov, správcovských spoločností či z vlastnej iniciatívy hľadajú vhodné riešenie na obnovu bytového domu. Dôvodov je hneď niekoľko.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Obnova bytového domu v KošiciachPodľa odborníkov sa životnosť bytových domov pohybuje v rozmedzí 80 až 100 rokov, je však podmienená výmenou opotrebovaných konštrukcií a závislá od pravidelnej údržby.

Budovy si vyžadujú obnovu stavebných konštrukcií a technických zariadení aspoň dvakrát počas ich životnosti, ktorú tak možno aj o niekoľko desiatok rokov predĺžiť.

Bezpečnosť obyvateľov domu by mala byť prvoradá, a preto je potrebné zvážiť rekonštrukciu balkónov, výmenu zábradlí či výťahov.

Estetické hľadisko

V neposlednom rade obnova bytových domov zohráva dôležitú úlohu aj po estetickej stránke. Zrenovovaný a zateplený bytový dom sa stáva prínosom nielen obyvateľom, ktorých nehnuteľnosť tak získala pridanú hodnotu, ale taktiež aj nám ostatným.

Skrášľujeme vzájomne prostredie, v ktorom spoločne žijeme, preto pri finálnej úprave fasády je vhodné poradiť sa s odborníkmi.

Farebná úprava

Okrem ekonomických faktorov je pri výbere fasády dôležitá aj snaha dosiahnuť súlad stavby s okolitým prostredím.

Farebná úprava fasád sa realizuje pomocou ušľachtilých tenkovrstvých omietok alebo povrchovou farbou. Lepšou alternatívou je farebná omietka, aj keď je finančne a technicky náročnejšia.

Zmes je prefarbená v celom objeme a je možné vytvoriť zrnitý, škrabaný alebo ryhovaný povrch. Takéto omietky si zachovávajú vysokú kvalitu aj po rokoch.

Vyrábajú sa na báze silikátových a akrylátových živíc, vodného skla a minerálnych zložiek. Farbenie fasád je lacnejšia, ale menej trvanlivá varianta. Farba sa nanáša na vyzreté omietky či betónové konštrukcie a staré nátery.

Rada na záver

V konečnom dôsledku komplexnosť obnovy bytového domu je najlepšia a najlacnejšia cesta. Mnohé konštrukcie a zariadenia sú za hranicou životnosti, a preto nemá zmysel obnovu odkladať. Z roka na rok stúpajú náklady na prevádzku budov a cena stavebného materiálu a stavebných prác rastie. Pri výbere dodávateľskej spoločnosti pre komplexnú rekonštrukciu je vhodné nechať sa inšpirovať referenčnými stavbami, ktoré presvedčia.

(Zdroj: Ing. Tomáš Maroš)

Autor: Lyda
Go to Top