Navštívte online portál stavebných prác a súvisiacich služieb – zadajdopyt.sk

Náklady pri prenajímaní bytu
Náklady pri prenajímaní bytu

Náklady pri prenajímaní nehnuteľnosti

Ak plánujete prenajímať byt či dom, je vaším cieľom zarábať a nie prerábať. Preto mať prehľad o výdavkoch spojených s prenájmom nehnuteľnosti je dôležitá informácia.

Skôr než začnete prenajímať musíte splniť niekoľko zákonných povinností.

Medzi prvé patrí registrácia na daňovom úrade.

Časovo to stíhate do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom ste formálne na základe zmluvy prenajali byt konkrétnemu nájomníkovi.

Túto povinnosť dokonca musíte preukázať svojmu nájomníkovi. Pri nesplnení tejto registrácie môžete dostať pokutu od 60 do 20-tisíc eur.

V prípade, že budete prenajímať nehnuteľnosť ako fyzická osoba – nepodnikateľ, neplatíte žiadne odvody do sociálnej poisťovne.

Neplatíte ani preddavky na zdravotné poistenie.

Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2021-01-29T11:01:18+01:00

Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

Povinnosti prenajímateľa

Dôležitou súčasťou prenájmu a zároveň aj najväčším administratívnym zaťažením prenajímateľa, je daňové priznanie, ktoré je povinný podať v prípade, ak príjem z prenájmu za kalendárny rok presahuje výšku 500 EUR.

Ak tento príjem bol pod úrovňou spomínanej čiastky, daňové priznanie sa nemusí podávať.

Pozor na ďalšie príjmy podľa zákona o dani z príjmov, ak ste zamestnaný alebo podnikáte a máte z týchto činností príjmy dosahujúce sumu 1 901,67 eura (za rok 2017) podávate daňové priznanie.

Skutočne vynaložené a preukázateľné výdavky aj v prípade prenájmu môžete odpočítať z celkového príjmu za zdaňovacie obdobie. Rovnako odpočítate aj sumu 500 EUR.

Medzi vynaložené výdavky na nehnuteľnosť patria najmä náklady za energiu, ako sú elektrina, voda, plyn, kúrenie, televízne či internetové pripojenie, koncesionárske poplatky, poplatky za odvoz smetí, za výťah, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov.

Rovnako si môžete do výdavkov zahrnúť aj príslušenstvo bytu, ale musí byť obsiahnutý v nájomnej zmluve, ako inventár.

Výdavky, ktoré si skutočne uplatnite na zníženie základu dane pri prenájme, môžu byť maximálne do výšky príjmov, teda nemôže vykázať daňovú stratu.

Celkové náklady prenajímateľa

Ak to všetko zhrnieme, potom celkové náklady pri prenajímaní nehnuteľnosti sú:

  1. Bežné výdavky za užívanie a správu nehnuteľnosti podľa veľkosti bytu, počtu osôb a spotrebovanej energie za celoročnú prevádzku (náklady za energie a služby).
  2. Náklady súvisiace s údržbou a opravami
  3. Poistenie nehnuteľnosti a zariadenia
  4. Daň z nehnuteľnosti
  5. Vynaložené finančné prostriedky na zariadenie a prípravu prenajímaného priestoru
  6. Vynaložené financie súvisiace s obstaraním nehnuteľnosti (hypotekárny úver…), zohľadňuje sa amortizácia (cena nehnuteľnosti a percentuálna miera amortizácie)
  7. Daň z príjmu
  8. Provízia za služby v prípade prenájmu cez realitnú kanceláriu

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

    Dopyt na stavené práce

    Stavba a služby
    Go to Top