Nájsť ideálny domov nie je vôbec jednoduché

Nájsť ideálny domov nie je jednoduché
Nájsť ideálny domov nie je jednoduché

Zadať dopyt ↓


   
  Pripojiť súbory (max. 2MB/1 súbor - foto, projekt, náčrt...)

   

   
  Súhlasímobchodnými podmienkami a beriem na vedomie spracovanie osobných údajov / nové okno *

  Prajem si dostávať informácie o akciových ponukách
   
    * povinné.

  Obdržíte cenové ponuky od dodávateľov z prevereného portfólia.


   

   


    
   Pripojiť súbory (max. 2MB/1 súbor - foto, projekt, náčrt...)

    

    
   Súhlasímobchodnými podmienkami a beriem na vedomie spracovanie osobných údajov / nové okno *

   Prajem si dostávať informácie o akciových ponukách
    
     * povinné.

   Obdržíte cenové ponuky od dodávateľov z prevereného portfólia.


    

    

   Nájsť ideálny domov nie je vôbec jednoduché

   V tejto fáze predpokladáme, že už viete čo si môžete dovoliť. Máte za sebou analýzu všetkých výdavkov spojených s novým bývaním. Určili ste si priority a po dôkladnom prieskume trhu alebo na základe vypracovaného návrhu nezávislým finančným poradcom ste požiadali o predschválenie hypotekárneho úveru s presnou čiastkou, ktorou môžete kalkulovať pri kúpe.

   Nastal ten správny čas na hľadanie svojho vysnívaného bývania. Ešte než začnete mapovať trh s realitnou ponukou, urobte si čas a zopakujte si požiadavky na kupovanú nehnuteľnosť a konkretizujte miesto kde chcete žiť.

   Pripravili sme niekoľko otázok, ktoré sa vám zídu pri zostavovaní požiadaviek na bývanie. Prvá otázka sa týka výšky investície do nehnuteľnosti. Zaoberať sa ňou nebudeme lebo už na ňu dávno máte odpoveď.

   Chcete kupovať dom, byt či pozemok?

   Na prvý pohľad táto otázka je jednoduchá, ale z praxe vieme, že to vôbec tak nie je. Často sa stáva, že klient začne s hľadaním bytu. Byty, ktoré prezeráte sa vám zdajú neadekvátne predražené aj vzhľadom k polohe v meste, prípadne stavu rekonštrukcie.

   Po niekoľkých sklamaniach posúvate svoje kritériá ohľadne lokality a hľadáte v okrajovejších častiach mesta, prípadne sa pozeráte nie len na byty, ale už aj na domy v satelitoch a vo vzdialenejších mestských častiach a v bližších obciach.

   Spoznávate rôzne ceny, rôzne situácie a stavy prevedenia rekonštrukcií (čiastočné len s novou fasádou, len vymenená strecha, okná a pod.)

   Napokon zvažujete aj alternatívu kúpy pozemku s možnosťou výstavby vlastného domu. Prečo nie? Je to reálne?

   Čo teda kúpiť? No nedá sa nič robiť. Väčšina musí absolvovať aj túto nepríjemnú časť pri ceste za svojím novým bývaním. V tejto otázke však musíte mať jasno, skôr než začnete aj fyzicky chodiť na konkrétne obhliadky nehnuteľností.

   Pre ktorú lokalitu sa rozhodnúť?

   Tak trochu ste si prelúskali informácie na internete a rozhodovanie pri predchádzajúcej otázke vás zaviedlo aj do lokalít, ktoré ste predtým nepreferovali. Vznikla nová situácia, ktorá vám pomôže lepšie určiť preferované lokality. Treba si vybrať minimálne dve až tri.

   Dôvody prečo by nehnuteľnosť, ktorú chcete kupovať mala byť práve tam alebo tam, sú rôzne. Medzi tie najdôležitejšie patria – blízkosť do práce a to nielen do aktuálneho zamestnania, ale ak by sa situácia zmenila pozerám aj na ďalšie pracovné možnosti vo svojom okolí. Ak máme deti treba hľadieť na vzdialenosť aj dostupnosť do školských či predškolských zariadení. Myslieť aj na možnosti realizácie a krúžkov pre svoje deti, je dobré sa poobede cestou zo škôlky zastaviť na ihrisku aby sa naše dieťa plné energie trošku vybláznilo. Mať blízko svojho lekára nie je zlá podmienka, najmä ak čakáte prírastok do rodiny, máte maloleté deti, prípadne s vami bude bývať aj staršia osoba.

   Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

   Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

   Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2020-10-20T14:25:38+02:00

   Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

   Dobré dopravné spojenie vytvára nezávislosť v rodine, predsa nebudete čakať na svojho manžela pokiaľ zagarážuje auto. Času nikdy nie je dosť a mať možnosť len tak odbehnúť na uspokojivý nákup a vybaviť si niektoré strašne dôležité úradné záležitosti na ktoré obvykle mávame najmenej času, je tiež dobrá vec. Občas máte chuť aj na spoločenské vyžitie, ako je dobrý hokej, divadlo, kino, prípadne častejšie zájdete s rodinkou na dobrý obed. Máte radi prírodu alebo si volíte radšej ruch mestského života?

   Otázok a odpovedí pri voľbe lokality je viac než dosť. Pojem “ideálny domov” v sebe zahŕňa aj otázku jej perspektívy do budúcna z pohľadu rozvoja a zamestnanosti. Preto si dobre ujasnite tie základné, kde nemienite robiť žiadne ústupky a tie menej dôležité, kde budete hľadať určité kompromisy.

   Treba si uvedomiť, že výber dobrej lokality ovplyvní nielen vaše zvyky, ale celkovo váš rodinný život. Zároveň je to aj investícia do nehnuteľnosti, lebo ak sa o pár rokov zmení vaša osobná situácia, napríklad sťahovanie za prácou a budete nehnuteľnosť predávať, tak záujemcovia o bývanie budú mať podobné zmýšľanie a na nárast, či pokles ceny nehnuteľnosti v čase bude vplývať najmä jeho lokalita.

   Čo si všímať z pohľadu prevedenia nehnuteľnosti?

   Každú nehnuteľnosť si treba starostlivo prehliadnuť. Okrem dobrej lokality je nie menej dôležité jeho celkové prevedenie, počnúc orientáciou a rozložením miestností, skladbou stavebného materiálu či celkový aktuálny stav nehnuteľnosti, ktoré vám môže naznačiť potrebu a rozsah budúceho stavebného zásahu.

   Začnime orientáciou a rozložením jednotlivých izieb v byte či dome. Napríklad pri bytoch je dobré ak je orientovaný aspoň na 2 svetové strany. Ideálna je orientácia sever – juh alebo východ – západ, ľahko sa vetrajú v letných horúčavách a lepšie sa reguluje teplo v byte.

   Tam, kde je to možné treba obývaciu izbu orientovať na juhozápad až západ, je najviac obývaná v poobedňajších hodinách a preto ju potrebujeme mať najviac presvetlenú práve v tomto čase. Spálňu by sme mali orientovať na východ a detskú izbu na juh až juhovýchod, dieťa tu vykonáva rôzne aktivity počas celého dňa a bude k tomu potrebovať veľa denného svetla. Pre kuchyňu a ostatné miestnosti, ako chodba, komora,… je najideálnejšou svetovou stranou sever, severovýchod. Ide o to aby sa v kuchyni neznásobovalo teplo pri varení, ako sa to môže stať pri južnej orientácii.

   Čo sa týka stavebného materiálu, je to rozsiahla problematika a preto k tejto téme len z okraja.

   Dôležité je aby kupovaná nehnuteľnosť mala dostatočné tepelno-izolačné vlastnosti vrátane obvodových stien, strechy, ale aj podlahy a pivničných priestorov. Dobrým kritériom ,,kvalitnej“ nehnuteľnosti je, že by mala byť postavená zo súčasných certifikovaných stavebných materiálov, nielen obvodové steny, ale aj vnútorné, vrátane podlahy, obkladov, dverí, okien a ďalších komponentov.

   S novostavbami, prípadne ak si kupujete pozemok na ktorom plánujete výstavbu vlastného domu, je situácia iná. Tu vám odporúčame návštevu odborníka, kde sa dozviete výhody aj nevýhody viacerých stavebných prevedení a dostanete usmernenia, ktoré vám pomôžu sa lepšie rozhodnúť. Dnes je na trhu množstvo stavebných materiálov a vybrať si nebude také ľahké. Pri voľbe stavebného systému treba začať obvodovými stenami, sú nosnou časťou celého domu a preto sa na ne kladú najvyššie nároky.

   Najčastejšie sa rozhodujeme medzi klasickou murovanou stavbou alebo drevostavbou. Potom prichádza na rad izolácia, tu závisí od toho či vám postačia bežné parametre alebo chcete dosiahnuť nízkoenergetický, prípadne až pasívny štandard domu. Aby ste to nemali jednoduché, tak pri výbere vám trochu popletie hlavu pojem akumulácia.

   Materiály s najlepšou tepelnoizolačnou vlastnosťou majú najhoršiu tepelnoakumulačnú schopnosť. Súvisí to z hustotou materiálu, ale každá opačne. Vysoká hustota materiálu bude vynikať s vysokou izolačnou schopnosťou, ale minimálnou akumulačnou schopnosťou. Napríklad, dom z ľahkej konštrukcie, najmä izolovanej aj z vnútornej strany, rýchlo vykúrite, ale sa aj rýchlo vychladí. Naopak dobrá tepelnoakumulačná schopnosť materiálu, reaguje na zmenu vonkajšieho prostredia pomalšie – dlho trvá, kým sa steny vykurovaním alebo slnkom prehrejú, no dokážu teplo aj dlhšie udržať a pomaly ho uvoľňovať do interiéru.

   Pre hrúbku konštrukcie môžete uvažovať medzi tvarovkami, ktoré spĺňajú tepelnoizolačné požiadavky až pasívnych domov. Majú v sebe dostatočne nosnú silu aj tepelnú izoláciu, ale hrúbka stien takýchto konštrukcií je značná a uberá na obvode z využiteľnej plochy domu. Kombinácia muriva s vysokou pevnosťou so zatepľovacím materiálom, znamená to, že budú steny tenšie a pri rovnakej zastavanej ploche získate väčšiu úžitkovú plochu.

   Všetko, čo súvisí s výstavbou ovplyvňuje aj jej konečnú cenu. Mokré procesy stavby sú prácnejšie a pomalšie ako suché. Pórobetónové murivo je ľahké, vyžaduje jednoduchšiu manipuláciu, ako ťažké vápennopieskové tvarovky. Pri rozdielnych materiáloch je aj rôzna prácnosť vedenia inštalačných rozvodov. To všetko môže v konečnom dôsledku predražiť, ale aj predlžiť trvanie výstavby.

   Mal by byť zateplený, tepelne izolovaný, minimálne s jednou garážou. Ideálny pozemok je okolo 800 m2, široký aspoň 20 m.

   Pri cene novostavieb treba striktne porovnávať parametre, a najmä to, či je v cene zahrnutá aj cena pozemku, inžinierske siete a podobne. Mnohé ceny bytov sú pre zákazníka lákadlom, a až pri podpise zmluvy záujemca o byt odhalí, že cena je vyššia, ako predpokladal.

   Najmä u starých nehnuteľnostiach hovoríme o nákladoch na prípadné rekonštrukcie a opravy, oveľa častejšie však výdavky vedia zaskočiť aj pri novostavbách, napríklad úprava terénu okolo domu, oplotenia, výsadba a pod.

   (Zdroj: Stavmix RM, Foto – Pixabay)

   Autor: Lyda

   Go to Top