Liate podlahy v halách
Liate podlahy v halách

Liate podlahy…?

Špecializovaná činnosť v oblasti stavebnej chémie a izolácií. Garancia odbornosti a kvality.

Pod pojmom liate podlahy nerozumie každý to isté. Niekto si myslí, že liata podlaha je vyrovnávajúci cementový, prípadne anhydridový poter. Nájdu sa i takí, ktorí si pod týmto názvom mýlia realizáciu nivelizácií.

Najbližšie sú však tí, ktorí liate podlahy poznajú pod termínom priemyselné podlahy. Živičné epoxidové a polyuretánové liate podlahy boli a sú používané najmä v priemysle. V dnešnej dobe sa realizácie liatych podláh posunuli bližšie k súkromnému sektoru.

Aké výhody má liata podlaha?

Živičné liate podlahy majú jedinečný vzhľad. Dizajn a farebné prevedenie liatych podláh sú neobmedzené. To najdôležitejšie je však to, že ide o bezškárový, bezdilatačný spôsob realizácie. Z tohto dôvodu liate podlahy ponúkajú ľahko udržiavateľný podklad.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Pri hrúbke ± 2 mm neobmedzujú stavebníka samotnou hrúbkou podlahy. Svojou tekutosťou priľnú k detailom a obvode stien. Živice majú veľmi vysokú pevnosť v tlaku. Sú vhodné do priestorov s vyšším mechanickým zaťažením.

Živičné liate podlahy odolávajú mnohým chemickým látkam. Ich ďalšou výhodou je nehorľavosť.

Aké nevýhody má liata podlaha?

V prípade zlého podkladu v zmysle nedostatočnej odtrhovej pevnosti a vlhkosti, môže dôjsť k delaminácii od podkladu. Preto naša spoločnosť vždy vykonáva odtrhové a vlhkostné skúšky. Pri nerovnostiach podkladu je nevyhnutné realizovať nivelizáciu.

Pri hrúbkach liatej podlahy ± 2 mm sa podklad kopíruje a sebemenšia nerovnosť je pri vysokom odlesku viditeľná. Upozorňujeme aj na skutočnosť, že liata podlaha napriek svojej vysokej mechanickej odolnosti nedokáže eliminovať škrabance z bodového zaťaženia.

Preto je nevyhnutné myslieť aj na jej ochranu počas hrubých prác.

Nivelizácia …

Liate podlahy v podzemnej garážiVšetko začína vhodnou prípravou podkladu. Nivelizácie s vysokým obsahom sadry a vápna väčšinou nie sú vhodné ako podklad pod liate podlahy. Majú nízke pevnosti a ich využitie je skôr pre menej zaťažované podlahy.

Samotná realizácia nivelizácií musí byť vykonávaná v súlade s požiadavkami technického listu. Nevhodné nástroje na miešanie, nedôraz pri spotrebe vody a nedostatočná penetrácia vedie k tvorbe bublín, ktoré nedokáže stavebník eliminovať ani dlhodobým odvzdušňovaním pomocou ježka.

Odporúčame ponechať realizáciu nivelizácie na kvalitnú firmu so skúsenosťami.

(Zdroj: www.stafix.sk)

Autor: Lyda

Go to Top