Dubové súdky: pre praktické využitie
Dubové súdky: pre praktické využitie

Dubové súdky: pre praktické využitie aj pre radosť

V súčasnosti je len pár odborníkov v oblasti výroby drevených sudov, ktorí sa tejto starej profesii venujú na plný úväzok, a medzi nich sa radí aj Marek Šnír z Čečejoviec.

Profesia debnára je niekoľko storočí stará a jej vznik sa datuje na začiatok 16. storočia. V súčasnosti sa pri zmienke o drevenom sude väčšine ľudí vybaví drevený sud na výrobu vína.

Tieto drevené nádoby však mali v minulosti mnohostranné využitie a okrem výroby vína slúžili aj na čapovanie piva alebo šliapanie kapusty.

V súčasnosti je len pár odborníkov v oblasti výroby drevených sudov, ktorí sa tejto starej profesii venujú na plný úväzok a medzi nich sa radí aj Marek Šnír z Čečejoviec.

„Rodinnú firmu na výrobu sudov založil môj otec, Jozef Šnír, ktorý s drevenými sudmi prišiel do kontaktu v tokajských pivniciach ako zamestnanec vinárskych závodov.

Dubové súdky: pre praktické využitie z kvalitného drevaDrevené sudy ho zaujali natoľko, že sa začal zaujímať o ich výrobu a vyhľadal debnárov v oblasti Tokaj v Maďarsku, kde sa ešte toto remeslo zachovalo.

Osvojil si jeho základy, zaobstaral odbornú literatúru a pustil sa do prípravy strojov, ktoré sú nevyhnutné pri výrobe sudov.

Prvé dubové sudy z rodinnej dielne

Trvalo viac rokov, kým vlastnoručne poskladal stroje a mohol spustiť skúšobnú prevádzku na výrobu 3 až 5 litrových sudov, a neskôr aj 10 až 20 litrových.“ Takto si zaspomínal na začiatky Marek Šnír, ktorý v súčasnosti rodinnú firmu vedie.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

„Sudy z našej rodinnej dielne sú vyrábané z voľne sušeného dubového dreva tradičnou sudárskou technológiou.

Štandardnou výbavou dubových súdkov je stojan, drevená zátka a ventil s korkovou stielkou, ktorá vylepšuje tesniace vlastnosti.

Dominuje ručná práca

V procese výroby dominuje ručná práca, ktorá zabezpečuje jedinečný a neopakovateľný vzhľad našich produktov.

Na želanie zákazníka môžu byť na koncoch sudov vyrezané aj rôzne motívy. Vnútorné strany malých súdkov sú vyliate cerazin – parafínom.

Jemný parafínový povlak zabezpečuje väčšiu tesnosť súdkov.

Vonkajšia strana je upravená lakovým náterom, ktorý slúži na ochranu dreva a dodáva súdkom krajší estetický vzhľad.

Cerazin – parafín neovplyvňuje vlastnosti dubových súdkov a na požiadanie zákazníka súdky dodávame aj v naturálnom stave.“

Tieto detailne vypracované sudy a súdky slúžia na uchovávanie vín a liehovín, ale pre estetický zážitok sa používajú aj ako plne funkčné, dekoračné predmety v reštauráciách, hoteloch alebo ako darčekové predmety pre obchodných partnerov či jednotlivcov.

Proces výroby sudov je náročnejší, než sa to na prvý pohľad zdá, a začína sa už pri výbere vhodného dubového dreva.

Dubové súdky: pre praktické využitie sa vyrábajú z kvalitného tvrdého dubového dreva.

Dubové drevo vyniká nad ostatnými druhmi svojou dobrou tvárnosťou, nízkou poréznosťou a obsahom primeraného množstva aromatických látok.

Dubové drevo sa nareže na hranoly a voľne uloží. Sušenie dreva prebieha v prirodzených podmienkach minimálne 2 roky.

Dubové súdky: pre praktické využitie z dubového dreva

Proces sušenia dubového dreva je veľmi dôležitý, často trvá aj niekoľko rokov, kým sa z dreva extrahujú agresívne aromatické látky a až potom nasleduje samotná výroba sudov, ktorá už nie je ďalej časovo limitovaná a má tieto hlavné fázy:

Výroba sudov a jeho fázy

• Vysušené dubové hranoly sa narežú na mieru a viacfázovým ručným opracovaním sa z nich vyrobia dúhy (tvoria bočné steny) a dná sudov. Táto časť práce je veľmi náročná, pretože od precíznosti jej prevedenia závisí tesnosť sudov.
• Jednotlivé časti sudov sú spojené tlakom – stiahnuté pomocou sťahováka a zafixované pomocnými obručami. Počas spájania sú dúhy vystavené pôsobeniu priameho tepla, aby sa dúhy ohli do požadovaného tvaru.
• Opracovanie koncov a vnútra suda a vyrezanie vnútorných drážok na dne a vrchu suda.
• Osadenie čela a dna na sud, stiahnutie pomocou pracovných obručí a opracovanie vonkajších plôch. Čelo a dno sa pred osadením opracujú na mieru.
• Výmena pracovných obručí obručami, ktoré už zostanú natrvalo na sude. Ako spojivový materiál používame obruče a nity.
• Finálna povrchová úprava.

(Zdroj: www.sudex.sk)

Autor: Lyda
Go to Top