Ako opraviť škrabanec na plávajúcej podlahe, Kuchyňa
Ako opraviť škrabanec na plávajúcej podlahe, Kuchyňa

Ako opraviť škrabanec na plávajúcej podlahe

Poznáte to! Najmä ak máte plávajúcu podlahu v kuchyni. Pri ukladaní riadu sa stáva, že nám jednoducho vypadnú z rúk rovno na krásnu podlahu.

Panvica zanechá škaredú stopu v tvare polmesiaca, nôž si trošku odlúpne alebo v najlepšom to bude len malá dierka. Pri nesprávnom posúvaní nábytku môžu vznikať škrabance.
Preto je najlepšie na to myslieť už pri kúpe plávajúcej podlahy a nechať si zabaliť o meter štvorcových naviac.
Prípadne si zadovážte univerzálnu sadu na opravu plávajúcej podlahy rovno v predajni.
Oprava s výmenou celej lamely

Podľa stupňa poškodenia sa rozhodnete či budete tmeliť a retušovať alebo meniť celú lamelu. Ak ste sa rozhodli pre výmenu dielu a poškodená časť je blízko kraja, výmena bude jednoduchšia!  Viac sa zapotíte ak lamela, ktorú idete meniť bude niekde uprostred.

Vtedy si treba určiť, ktorý okraj je najbližšie, tam odstráňte krajovú lištu a postupne rozoberte podlahu až k poškodenému dielcu.

V prípade väčších plôch, keď je poškodená časť niekde v strede, je jednoduchšie dielec ručne vyrezať pílou. Režeme na kríž tak aby sa nepoškodili okraje, najmä spodné podkladové vrstvy.

Rozrezané časti vyberieme dlátom. Novú lamelu upravíme tak, že zrežeme okraj na polodrážku, na ktorú  štetcom nanesieme lepidlo.

Najprv budeme podsúvať jeho čelnú stranu a potom bočnú zasunieme pod horný výstupok lamely. Usadíte ho poklepaním na opačnú stranu a  pritlačením na strany.

Vytlačené lepidlo treba ihneď utrieť a podlahu dobre očistiť. Nezabudnite ešte opravovanú časť podlahy dobre zaťažiť aspoň na niekoľko hodín (cca 8 až 12 hod.), čas zaťaženia bude závisieť od druhu použitého lepidla.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Odstránenie rýh a škrabancov

V prípade škrabancov, rýh alebo preliačin stačí použiť opravnú sadu na plávajúce podlahy. V profesionálnej predajni pre laminátové podlahy ho majú k dispozícii v rôznych odtieňoch.

Hlbšie dierky treba vytmeliť špeciálnou živicou a ošetriť čírim lakom. Pokiaľ zničená časť zasiahla vzhľad lamely musí sa použiť tvrdý vosk alebo retušovacie pero v odtieni, ako je plávajúca podlaha.

Vosk sa najprv zohreje podľa priloženého návodu a nanesie sa do škár a škrabancov. Na zahladenie stôp sa na opravené miesto aplikuje retušovacie pero.

Vosk, ako materiál má vysokú priľnavosť a preto po jeho vytvrdnutí sa môže prebrúsiť aj nalakovať. Pred aplikáciou vosku nezabudnime poškodené miesta poriadne vyčistiť a vysušiť.

Ako na šmuhy od topánok

Na tmavé šmuhy od topánok nám poslúži obyčajná guma na ceruzky. Odolnejšie a väčšie šmuhy sa čistia odstraňovačom škvŕn špeciálne určené na laminátové podlahy.

Maličké škrabance, ktoré vznikajú napríklad pri posúvaní stoličiek odstránite aj vtieraním malého množstva olivového oleja priamo do škrabancov. Nezabudnite podlahu utrieť, aby ste sa na oleji nepošmykli.

Už viete ako opraviť škrabanec na plávajúcej podlahe? Netrúfate si na opravu alebo vám to nedovolí čas?

Potom je na mieste osloviť firmu, ktorá vám s opravou  poškodenej podlahy pomôže. Najlepšie sa informovať u predajcov laminátových podláh.

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

    Dopyt na stavené práce

    Stavba a služby
    Go to Top