Chystáte sa dať do prenájmu nehnuteľnosť?
Chystáte sa dať do prenájmu nehnuteľnosť?

Ako dať nehnuteľnosť do prenájmu?

Prinášame niekoľko tipov, ako môžete s prihliadnutím na pár základných detailov zatraktívniť nehnuteľnosť určenú na nájom.

Mnoho ľudí v súčasnosti namiesto akcií a cenných papierov investuje svoj kapitál radšej do nehnuteľností. Umožňuje im to udržať kontrolu nad svojou investíciou v čo najvyššej miere.

Práve z uvedeného dôvodu je na realitnom trhu dosť nehnuteľností určených na prenájom a nájomníci majú možnosť výberu. Ale ako dosiahnuť, aby práve tá vaša nehnuteľnosť patrila medzi najžiadanejšie?

Aj keď dobre prezentovaná a zariadená nehnuteľnosť neprinesie hneď vyšší zisk, ale zabezpečí stabilnejších nájomníkov a prenajmete ju v relatívne krátkom čase.

Ako zariadiť nehnuteľnosť?

Cieľom je dať nájomníkom priestor, aby si mohli vytvoriť svoj osobný štýl. Všeobecne známe pravidlo hovorí, že pre interiér je vhodné použiť neutrálnu farebnú škálu, ktorá pôsobí ako čisté plátno.

Ale ako zabezpečiť, aby neutrálna škála bola trvácna a zachovalá aj počas dlhodobého užívania? Na tento detail je vhodné myslieť vopred a nespoliehať sa na to, že nájomníci budú prenajatú nehnuteľnosť šetriť.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Použitím vysokokvalitných, oteru odolných farieb obsahujúcich latex alebo akryl ušetríte na údržbe a opravách, pretože jemný lesklý finálny efekt umožní nečistoty z dverí a stien odstrániť zotretím a bez potreby nového náteru.

Biela farba v nezariadených priestoroch pôsobí chladne a nehostinne. Odporúčame preto aplikovať ju len v kúpeľni a kuchyni. V obývanom priestore uprednostnite jemné farebné odtiene a pomocou bytových doplnkov oživte miestnosti výraznejšími farbami.

Príjemný harmonický priestor vytvoríte kombináciou jemnej žltej s béžovou a prírodnou bielou, vhodná je aj sivá.

Veľké zrkadlá vedia urobiť s priestorom zázraky, ale dôkladne si premyslite, kam ich umiestnite a čo sa v nich bude odrážať.

Priority nájomníka

Na rozdiel od kúpy bývania je nájom krátkodobá záležitosť a je dôležité, v akej životnej etape sa budúci nájomca nachádza. Prioritou je cena alebo vybavenie bytu, lokalita blízka škôlke, škole, zamestnaniu.

Keď investujete aj do zariadenia a rekonštrukcie, získate stabilnejšie rodiny, ktoré si priplatia za kvalitu bývania. Študent sa uspokojí aj s pôvodným stavom, len aby bola čo najnižšia cena a najlepšie, keď môžu bývať v dvojizbovom byte štyria.

Výber cieľovej skupiny, ktorú chcete svojou nehnuteľnosťou osloviť, ovplyvní aj naše odporúčanie pre výber podlahových krytín. Pre prémiovú klientelu jednoznačne zvoľte drevenú podlahu alebo laminátovú podlahu vysokej kvality v kombinácii s kvalitným kobercom.

V bytoch bežného štandardu môžete zvoliť lacnejšiu alternatívu laminátovej podlahy, počítajte však s tým, že sa skôr zničí. Ďalšou možnosťou je lepený koberec.

V oboch uvedených prípadoch treba po uplynutí pomerne krátkej doby rátať s výmenou podlahovej krytiny, a preto rozhodujúcim faktorom sú jednoznačne zriaďovacie náklady.

Ponúknuť nehnuteľnosť do prenájmu zariadenú alebo bez zariadenia?

Je to vaša voľba. Nájomníci, ktorí pracujú na dobu určitú, budú uprednostňovať zariadené nehnuteľnosti, za čo sú ochotní si aj priplatiť.

Aj keď nemáte v úmysle poskytnúť nájomníkom zariadenú nehnuteľnosť, oplatí sa zabezpečiť nábytok aspoň počas obhliadok. Zvýšite si tak šancu nehnuteľnosť skôr obsadiť dobrými nájomníkmi.

Dôležité je základné zadefinovanie každej miestnosti. V obývacej časti nemá chýbať pohovka a stolík, v jedálenskej zóne stôl so stoličkami, v oddychovej časti posteľ s nočnými stolíkmi.

Ak cieľovou skupinou sú študenti alebo manažéri, umiestnite do bytu pracovný stôl a vytvorte pracovný kút, z ktorého bude zrejmé, že práve táto nehnuteľnosť bude spĺňať ich požiadavky.

Najlepšia investícia v Košiciach je do bytu v Starom meste alebo na Terase pri internátoch na Medickej ulici. Ak spojíte investíciu do bytu aj s investíciou do zariadenia, viete získať zahraničných študentov, ktorí za svoje pohodlie a luxus aj zaplatia.

Nevyhnutnou minimálnou výbavou kuchyne je biela technika: chladnička, sporák, práčka. Pri najpoužívanejších kusoch zariadenia, ako sú pohovka a posteľ, neodporúčame, aby ste volili tú najlacnejšiu možnú alternatívu, ktorú na trhu nájdete.

Tieto kusy zariadenia sa pri dennom používaní opotrebujú omnoho skôr a vy ich budete musieť nahradiť.

Čistý, elegantný byt, zariadený, pripravený na okamžité užívanie. To je pre nehnuteľnosť na úrovni samozrejmé. Ale ak sú vašou cieľovou skupinou prémioví nájomníci, určite viete, že budú v prenajímanej nehnuteľnosti hľadať čosi navyše, než je bežné.

Preto už pri samotnej kúpe nehnuteľnosti na to myslite. Zaujímavý bonus môže pôsobiť veľmi atraktívne pri prenajímaní. Najžiadanejšie sú nehnuteľnosti s parkovacím státím, dobre vybavenou posilňovňou alebo malebným záhradným zákutím nablízku.

Zabudované ozvučenie, náladové osvetlenie v celej nehnuteľnosti alebo klimatizácia môžu byť magnetom, ktorý do vašej nehnuteľnosti pritiahne prémiových klientov.

„Podstatný pri prenájme alebo pri predaji bytu je vždy balkón. Ten si len tak neprimurujete. Interiér je možné rekonštruovať vždy. Výhľad na mesto, park – to áno, nehnuteľnosť vďaka nim získava významné percentá.„

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda
Go to Top