Navštívte online portál stavebných prác a súvisiacich služieb – zadajdopyt.sk

Adrenalín menom Downhill, cyklistika
Adrenalín menom Downhill, cyklistika

Adrenalín menom Downhill

Čo sa presne ukrýva pod anglickým výrazom Downhill? Je to časová disciplína v cyklistike, ktorá sa koná na trati v teréne s klesajúcim charakterom a rôznymi terénnymi prekážkami.

Jazdci, obľubujúci adrenalínové výzvy, prekonávajú klopené zákruty, množstvo skokov a strmé svahy vo vysokej rýchlosti.

Trať je vytýčená po oboch stranách páskami a víťazí jazdec s najkratším časom. Väčšina tratí sa dá prejsť do päť minút.

Mnoho cyklistov, ktorí obľubujú technicky náročný terén a adrenalínovú výzvu horskej cyklistiky sa časom preorientujú na adrenalín menom Downhill.

Táto disciplína je vhodná pre jazdcov, ktorí sú prirodzene zruční v technicky náročnom teréne a radi posúvajú svoje limity.

Nemyslite si však, že prirodzený talent a šikovnosť vám pri tejto disciplíne budú postačovať, nevyhnutné sú aj sila a dobrá kondícia.

Množstvo skokov a strmé svahy

Náročný terén a vysoká rýchlosť sú predpokladom pre pády. Ak sa pre tento šport rozhodnete, určite si zabezpečte adekvátnu výbavu.

Samozrejmosťou sú chrániče na celé telo, integrálna prilba, rukavice, vhodná obuv a špeciálne upravený bicykel s odpružením vpredu aj vzadu a s tvrdeným rámom.

Moderné downhillové bicykle majú hmotnosť 14 až 19 kilogramov.

Sú väčšinou nižšie, majú voľnejší hlavový uhol aby boli stabilnejšie pri vysokých rýchlostiach a v klopených zákrutách.

Zjazdová cyklistika si podmaňuje čoraz viac nadšencov aj na Slovensku.

Vo svojej extrémnej podobe sa zaraďuje medzi adrenalínové športy ale v miernejšej verzii je vhodná aj pre rekreačných cyklistov, amatérov, či staršie deti pod dozorom.

Cyklotrasy podľa stupňa náročnosti

Aby adrenalín menom Downhill mohol poskytovať zážitok z rýchlosti, ktoré vychutná každý, lyžiarske strediská sa v lete zmenia na bike parky. Vybudovali sa cyklotrasy s rôznym stupňom náročnosti zjazdu určené pre širokú škálu nadšencov.

Najnáročnejšie trasy sú označené názvom Downhill (DH).

Pre tieto trasy sú charakteristické výrazné prevýšenia, lesné cesty s poprepletanými koreňmi stromov, kamenisté cesty, drevené lávky, či skokanské mostíky.

Cyklistické trasy sú označené farebne, kde čierna predstavuje najnáročnejšiu, cez červenú až po modrú, ktorá je najľahšia.

Hľadáš dobrú firmu alebo šikovného remeselníka?2020-10-21T15:24:16+02:00

Ak sa práve púšťaš do plánovania výstavby rodinného domu alebo väčšej rekonštrukcie, tak si tu správne! Vyžiadaj si nezáväzné cenové ponuky na stavebné práce a súvisiace služby.  Bez registrácie a zbytočných otázok obdržíš niekoľko ponúk od dodávateľov z overeného portfólia. Zadaj dopyt

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2021-01-29T11:01:18+01:00

Prihlás sa u nás na pravidelné konzultácie! Každý pracovný deň v týždni sa v čase od 13:00 do 14:30 hod. máš možnosť sa zúčastniť konzultácie na témy: 1. Obnova bytového domu. Výber zhotoviteľa! 2. Od projektu rodinného domu ku kolaudácii. 3. Ako pracuje kvalitný a nezávislý stavebný dozor. 4. Kúpa nehnuteľnosti. Ako na to? 5. Financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Rezervuj si termín

Známe Bike parky

• Bike Park Bachledova www.sunbalchedova.sk
• Bike park Kálnica (pri Novom Meste nad Váhom) www.bikecentrumkalnica.sk
• Bike park Malinô Brdo www.bikepark.skipark.sk
• Bike park Kubínska hoľa www.kubinska.sk
• Bike park Jasná www.bikepark.jasna.sk
• Giant bike park Vysoké Tatry – Hrebienok www.vt.sk
• Bike park Veľká Rača – Oščadnica www.facebook.com/pages/BikePark-Veľká-Rača-Oščadnica/115816595119975
• Bike park Valčianska dolina www.snowland.sk
• Bike park Donovaly, www.lyziarskaskola.sk
• Bratislavský bike park Rohatka www.facebook.com/SlobodnyBajker
• Bike park Kavečany www.facebook.com/bikeparkkavecany

Ako na to…

Ak ste sa zamýšľali nad tým, že vyskúšate Downhill, tento príspevok je určený práve pre vás. Môže vám pomôcť urobiť výrazný progres od prvého pokusu k cyklistickému démonovi v pomerne krátkom čase.

Adrenalín menom Downhill, pretekyDržanie tela

Kľúčovou záležitosťou pri Downhille je pozícia tela. Či už bicykel smeruje nahor alebo dole svahom, ste v úklone vpravo alebo vľavo vždy by ste mali byť schopný viesť imaginárnu zvislicu medzi bedrami a ložiskom pedála.

V začiatkoch dbajte na zvládnutie kónického pohybu tela, čo je v podstate prenos váhy okolo imaginárnej zvislice.

Brzdenie

Keď je váha tela v správnej pozícii a vo veľkej rýchlosti smerujete dole svahom, je čas zamerať sa na brzdy. Hlavný rozdiel medzi pokročilým jazdcom a začiatočníkom je badateľný práve pri technike brzdenia.

Nováčik použije brzdy v čase keď zistí, že ide príliš rýchlo a chce spomaliť, kým pokročilý jazdec používa brzdy aktívne aby sa vopred pripravil rýchlostne na manévre a zákruty.

Vyskúšajte si na rovinatom úseku kontrolu rýchlosti. Všímajte si ako reaguje telo na prudkú zmenu rýchlosti a snažte sa udržať správnu pozíciu tela.

Hra s brzdami

S malou rutinnou hrou môžete otestovať vaše schopnosti a vylepšiť kontrolu:

1. Nájdite vhodný terén a vyznačte štartovaciu čiaru. 2. Vyznačte čiaru pre brzdenie asi o 5 až 10 m po štartovacej línii. 3. Vyštartujte zo štartovacej čiary a vo veľkej rýchlosti sa približujte k brzdnej čiare, v okamihu keď predné koleso je na čiare brzdite s prednými brzdami a pokúste sa zastaviť čo najrýchlejšie. 4. Opakujte postup a skúste brzdenie zadnými brzdami. Po niekoľko násobnom opakovaní tohto cvičenia zistíte, ktoré brzdy sú efektívnejšie a ako udržať správnu pozíciu tela.

Prejazd cez prekážky

Prejazd cez korene sú najčastejšími prekážkami na trati. Kľúčom k zvládnutiu trate je pozerať sa na trať pred sebou a pripraviť smerovanie bicykla ešte pred priblížením sa ku prekážkam.

Tiež je dôležitá schopnosť predpokladať ako môže váš bicykel reagovať. Korene môžete v rovinatom teréne preklenúť v priamej línii. Kolesá by sa mali vždy točiť keď prechádzate cez prekážky.

V prípade ak prudko zabrzdíte na koreňoch, tak dôjde ku šmyku a bicykel sa vám vymkne spod kontroly.

Prepadliny na trati

Prepadliská sú postrachom pre novicov. Pri správnej pozícii tela sa však dajú zvládnuť bez obáv.

Dôležite je ustriehnuť aby v čase keď predné koleso dosiahne prepadlisko ste začali ovládať bicykel a udržali ho v rovnakom uhle ako priebeh trate pod vami.

Svoju váhu presuňte dozadu, s vystretými rukami tlačte nadol a nohami vpred.

Pri dostatočnej rýchlosti a pri správnej technike bicykel s jazdcom dopadne na terén bezpečne.

Náročné zákruty

Správna rýchlosť pri približovaní sa do zákruty je kľúčom k jej zvládnutiu.

Zákrutu kopírujte po jej vonkajšom okraji s ukloneným bicyklom, pričom v strede zákruty váhu tela prenesiete na bicykel cez vonkajšiu nohu aby centrum tiaže sa nachádzal v najnižšom bode.

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda

Pracujeme v tvojej lokalite

Práca na dome

Vyžiadaj spätné volanie

    Dopyt na stavené práce

    Stavba a služby
    Go to Top