Bývanie v podkroví
Bývanie v podkroví

Bývanie v podkroví má svoje čaro

Bývanie v podkroví má svoje čaro. Sprvu bolo bývanie pod strechou iba alternatívnym riešením ubytovania pre študentov, ale v priebehu rokov si blízkosť hviezd a neopakovateľnú atmosféru bývania pod šikmými strechami obľúbili umelci, spisovatelia či maliari.

V súčasnosti sa niekdajšia nutnosť zmenila a do života rodín, ktoré premenili podstrešný priestor na domov, prináša charizmu a prestíž.

Rekonštrukcia strešného priestoru je výhodná, pretože k výstavbe nie je potrebný nový pozemok ani napojenie na inžinierske siete.

Bývanie v podkroví, spálňaJe to riešenie na rozšírenie obytnej plochy pre tých, ktorí bývajú v rodinnom dome, ale aj pre tých, ktorí hľadajú alternatívu samostatného bývania vo viacgeneračnom dome.

Podkrovné prístavby a nadstavby

Rovnako atraktívna je v posledných dvoch dekádach aj prestavba strešných konštrukcií starších mestských domov prostredníctvom nadstavby.

Nadstavby tak riešia problém v centrách miest, kde výstavba nových bytových domov nie je realizovateľná, resp. je pridrahá. Z bytov so šikmými stenami sa v súčasnosti stali lukratívne nehnuteľnosti.

Konzultácie a rady od skúsených odborníkov2024-01-20T08:54:24+01:00

Tvorba webových stránok. Riešenia prijateľné pre všetkých a na každý typ podnikania!  Rezervuj si konzultáciu

Svetlá výška a správna skladba strešného plášťa sú základné predpoklady komfortu bývania v podkroví. Ak sú strešné okná v správnej výške, dostatočne presvetlia byt a zabezpečia osobe sediacej na gauči kontakt s okolím.

Okrem strešných okien sa odporúča presvetlenie bytu riešiť aj oknami umiestnenými v štítoch, vikiermi alebo balkónmi či terasou.

Dohliadnutím na tieto detaily dokážete aj z mestského mezonetu vytvoriť neštandardný priestor, pripomínajúci bývanie v rodinnom dome.

Bývanie v podkroví, kúpeľňaBývanie v podkroví ocenia hlavne ľudia milujúci výzvy, ktoré tento atypický priestor prináša. Málo pravých uhlov, pôsobivé drevené trámy a šikminy si pri riešení zariadenia vyžadujú kreatívny prístup. Zariadiť takýto priestor nie je jednoduché.

Bežne dostupný nábytok je do atypických priestorov nevyhovujúci, preto je lepšie dať si nábytok vyrobiť na mieru, čím priestoru dodáte individualitu a vložíte do neho kúsok seba.

Plnohodnotný priestor

Za plnohodnotný priestor môžeme považovať tú časť podkrovia, ktorej svetlá výška dosahuje 260 cm. Využiteľný priestor sa počíta od výšky 130 cm. Do nízkych častí pod šikmými strechami umiestnite úložné skrinky vyrobené na mieru, poličky či kontajnery.

Výborne sa v nižších častiach uplatní aj sedací nábytok, pracovný stôl alebo pohovka. Pri zariaďovaní podkrovia platí zásada – menej znamená viac. Priestor má pôsobiť útulne, ale prehľadne a čisto.

Drevené trámy v interiéri sú ozdobou, ale často sa vyskytnú na miestach, kde by sme ich práve nechceli mať. Skúste sa na situáciu pozrieť z iného uhla a využiť bariéru kreatívne.

Prepojte trámy policami a získate tak efektný prvok na predelenie funkčne odlišných zón – knižnice či relaxačnej zóny.

(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Autor: Lyda
Go to Top